Hur ser Tingsrätten på vägran av Varannan Vecka?
Det är inget axiom att det är bäst för alla barn med hälftenboende. Varje barn är unikt och har unika behov. Det är barnets bästa som är avgörande för tingsrätten.
Det är inget axiom att det är bäst för alla barn med hälftenboende. Varje barn är unikt och har unika behov. Det är barnets bästa som är avgörande för tingsrätten.
Man strävar efter att barn ska ha densamma kontakten med båda föräldrarna. I domar kan man se att den mer samarbetsvilliga av föräldrarna ofta är den som vinner igenom sina yrkanden.
Scenariot ser ut såhär.
Förälder 1. Har måndag v.1 - onsdag v.2
Förälder 2. Har onsdag v.2 - måndag v.3
Förälder 1 vägrar varannan vecka trots att det bara skiljer 2 dagar.
Tidigare utredning har påvisat att Varannan vecka boende är att rekommendera och till barnets bästa.
Förälder 1. Vägrar fortsatt och hänvisar till tingsrätten om förälder 2. vill få igenom Varannan Vecka boende för barnet.
Förälder 2. Misstänker att Förälder 1. Vägrar på grund av den ekonomiska förlusten varannan vecka skulle innebära.
Hur tror ni tingsrätten ser på detta?