Inlägg från: Anonym (Krossad och spottad på!) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Krossad och spottad på!)

    Hämnd!! - Tips tack!!

    Fick just reda på att "mannen i mitt liv" har varit konstant otrogen! Dessutom på ett sånt vidrigt sätt att jag knappt kan fatta att det är sant trots att jag har fått det svart på vitt! Jag är så arg, ledsen, förkrossad och sårad så jag vet inte vad jag ska göra av mig själv. Det gör så ont!!!

    Vill helst slå sönder både honom och hans lägenhet, men det går ju så klart inte. Så vad ska jag hitta på istället? Något måste jag få göra för att få ur mig den värsta ilskan och sorgen!

    Ge mig tips på saker att göra! Tack!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2014-11-01 12:34
    Kan väl meddela att hämndbegäret har gått över. Just nu är jag bara helt förkrossad. Kan inte fatta hur man kan göra någon så fruktansvärt illa. Vi hade det fantastiskt och pratade om att gifta oss, skaffa barn och köpa hus. Eller rättare sagt, han ledde mig in på de tankarna, de framtidsplanerna ganska snabbt. Det tog mig ett tag att hoppa på det tåget men när jag väl "var där" så kändes det underbart. Vi kollade på hus och smygkikade på brudklänningar.

    Saken är bara att det gjorde han med två kvinnor till. Eller om det är flera, vad vet jag? Hur kunde han lura mig så? Känner mig så korkad! Men samtidigt... Inte sjutton ifrågasätter man den man älskar när han säger att han ska resa i jobbet. Det har jag ju vetat att han gör.

    Det går bara runt i skallen på mig. Det gör så galet ont!! Kan inte äta, inte sova, inte tänka, knappt andas... Det är så mycket som revideras i mitt huvud nu. Alla fina stunder - vidriga! Alla vackra ord - bara lögner! Det låter säkert skitfånigt, men det känns som att jag ska dö. Det finns säkert ett ljus i tunneln(eller är det ett tåg), men just nu kan jag inte se det. Hur gör jag nu... Hur kommer jag vidare... Allt var ju klart. Bestämt. Han lovade guld och gröna skogar. Framför allt var jag hans liv kärlek, och han var mitt. Och nu... Krossad.

  • Svar på tråden Hämnd!! - Tips tack!!
  • Anonym (Krossad och spottad på!)
    Anonym (lev ditt liv) skrev 2014-10-31 05:57:56 följande:

    Genom att leva ditt liv bättre utan honom. En hämnd gör bara ångesten djupare.


    Jo jag vet att man brukar säga så, men något måste jag få göra... Han kommer aldrig se mig och hur jag lever sen. Vill att det ska svida! Om än bara tillfälligt.
  • Anonym (Krossad och spottad på!)
    Isjungfru skrev 2014-10-31 05:57:58 följande:

    Spänn på hans bästa kompis! :)


    Det hade varit en grym hämnd, men kompisen är tyvärr gift. Tänker inte låta ytterligare en kvinna lida p g a honom.
  • Anonym (Krossad och spottad på!)

    Det går bara runt i huvudet på mig och jag kan inte sluta gråta. Alla planer för framtiden... Min framtid som jag var så inställd på. Allt är borta. Trodde aldrig att det skulle kunna göra så ont! Hur går man vidare... Allt han sa, allt vi hade, allt han lovade... Det är bara borta. Varför kunde han bara inte släppa mig innan. Det värker så! Hur får man det att sluta?! Växlar mellan att vara tokarg och helt förtvivlat ledsen och sårad.

  • Anonym (Krossad och spottad på!)
    Anonym (Där just nu) skrev 2014-11-01 06:53:17 följande:

    TS oj vad känner igen mig i det du skriver och vet EXAKT vad du går igenom nu. Jag sitter själv här helt förkrossad efter att min man ljugit. Kom på honom för snart 1 år sedan med att han hade vänstrat genom sexsms och reggat sig på en otrohetssajt. Han lovade dyrt och heligt att han inte haft sex med denna tjej som jag hittade meddelanden ifrån och att det var över för länge sedan, ville att jag skulle stanna och ge honom några månader så han kunde bevis att jag kunde lita på han. ÄNDA tills i förra veckan när ett nytt sms dök upp från tjejen.............. Jag tog kontakt med henne och även hennes sambo!! Har nu fått hela sanningen och mannen har träffat henne under en längre tid och haft sex.

    Det du känner just nu är helt normalt men hämnden är inte ljuv alla gånger även att det känns så. Skrik gråt, låt dig få ta den tid det tar, res dig sedan och gå med stolt huvud högt för du är värd mer än otrohet och kan inte han ge dig det så finns det andra som kan men låt allt ta sin tid.


    Så vidrigt! Kram på dig. Just nu är jag rätt tacksam att jag inte gick med på att bli gravid med idioten. Han ville ha barn hyfsat snart. Fatta om jag hade fått barn med honom dessutom! Fan det gör så ont. Vet inte vart jag ska ta vägen.
  • Anonym (Krossad och spottad på!)
    Anonym (hej) skrev 2014-10-31 13:28:58 följande:

    Hej. Förstår att du vill hämnas. Har själv blivit drabbad av en sol och vårare. Otroligt charmig. Vältalig o vacker. Men.. han flytta in till mig. Hade tusen ursäkter för att inte ha pengar. Jag betalade allt. O försörjde han o hans barn. Han försökte sälja sitt hus. O jag trodde på oss. Tids nog kom jag på han att vara otrogen. Detta hade han varit hela tiden. Så jag försörjde alltså korkskallen samtidigt som han var otrogen. Jag skicka ut han på fem minuter. O efterhand har det visat sig att han ljugit om precis allt i sitt liv! Han vägrar att byta adress. Så all hans post går hit. Detta gör han för att han e jagad av kronofogden. Han har nu inget jobb. Ingen inkomst. Och kronofogden skall ta och sälja hans hus. Det var en bra hämnd för mig att veta detta. O att han grävde sin egna grop med alla lögner. Tyvärr har han lätt att få tjejer. Så hoppas att nästa stackare ser igenom han. I början var jag jätte bitter. O såg till att han fick en massa fina sms med påminnelsee om diverse saker. Bla får han påminnelse varje morgon och kväll, om att ta sin medicin. Haha. Fruktansvärt lågt av mig. Men tyckte han sjönk lägre än mig. Jag googlade upp om påminnelse sms på nätet. O lade till hans tele nr. Hade lite roligt då när jag gjorde de. Men som sagt. Den största hämnden e att han lever miserabelt nu.


    Känner igen det där, förutom att han inte blåste mig på pengar. Men charmig, snygg och visste precis hur han skulle få mig att smälta och jag någon gång ifrågasatte något.
  • Anonym (Krossad och spottad på!)
    Anonym (Det blir bättre) skrev 2014-11-01 05:09:39 följande:

    Stunden det händer känns det som att man aldrig kommer Komma över det, men det blir bättre jag lovar, får man fråga hur allt gick till ? Har du hört av dig till honom osv?


    Ja just nu känns det helt klart helt omöjligt att komma över detta. Men rent logiskt fattar jag ju att det kommer att ske så småningom. Orkar inte berätta just nu. Mår bara illa och känner mig så grundlurad. Nej jag har inte hört av mig till honom. Han vet att jag vet. Finns ingenting som vare sig han eller jag kan säga för att ändra på det som har hänt. Det här är så sjukt. Har hamnat i nån sorts overklighetsbubbla. Så vidrigt.
  • Anonym (Krossad och spottad på!)
    Anonym (!!!) skrev 2014-11-01 12:45:37 följande:

    Hur lämnade du honom? Vad sa han? Försökte han försonas?


    Fick ett tips om att han hade besök hemma. Mkt riktigt. Åkte över och tog honom på bar gärning. Han sa ingenting. Han såg mest skräckslagen ut. Jag åkte därifrån och sen dess har vi inte pratat. Att han vet att det är slut utgår jag från att han fattat.
  • Anonym (Krossad och spottad på!)
    sorrow skrev 2014-11-01 13:42:40 följande:

    En hämnd kan vara att klippa alla band till honom nu, inte prata ut om att det ska vara slut, inte ge honom ett avslut. Det kanske i och för sig gör det jobbigt för dig att inte få prata ut, att inte få säga allt du känner till honom.

    Men för honom (även om han nu skulle ha autistiska/ empatilösa drag) skulle det bli jobbigt. Inte ringa, inte smsa, ge honom inte ett slut.

    Bor ni i en mindre stad eller av andra skäl behöver springa på varandra, försök att leva som att du mår bra, gå inte ut i större folksamlingar utan att sminka dig, se bra ut. Bestäm dig för att, och det går att bestämma att vissa klockslag på dygnet får du gråta.

    För din egen del, bearbeta genom att börja i samtal hos en kurator/terapeut på vårdcentralen eller liknande så att du kan få hjälp genom sorgen/sveket/krisen.

    Om han nu vill gifta sig/ha barn och  håller på så här har han stora problem med närhet, intimitet och anknytning.

    Ingen person du vill ha barn med, tro mig för det har jag och det är inte lätt.


    Ja det verkar ju vara ett genomgående råd härifrån. Att faktiskt helt ignorera honom. Helt ärligt så vill jag inte höra ifrån honom och/eller mindre se honom. Växlar mellan att vara ledsen & må illa när jag tänker på honom och att vara förbannad. Tror inte att det skulle spela någon roll om jag prata med honom eller ej. Skulle nog inte få det där avslutet ändå. Det jag vill ha svar på är varför, och det förstår jag ju att det kommer han aldrig kunna svara på.
  • Anonym (Krossad och spottad på!)
    Anonym (Krossad och spottad på!) skrev 2014-11-01 21:47:22 följande:

    Ja det verkar ju vara ett genomgående råd härifrån. Att faktiskt helt ignorera honom. Helt ärligt så vill jag inte höra ifrån honom och/eller mindre se honom. Växlar mellan att vara ledsen & må illa när jag tänker på honom och att vara förbannad. Tror inte att det skulle spela någon roll om jag prata med honom eller ej. Skulle nog inte få det där avslutet ändå. Det jag vill ha svar på är varför, och det förstår jag ju att det kommer han aldrig kunna svara på.


    Ser att jag har skrivit tokigt. Men jag tror att man kan förstå vad jag menar ändå.
  • Anonym (Krossad och spottad på!)
    Anonym (!!!) skrev 2014-11-01 13:51:54 följande:

    Vad hemskt, kan inte ens förställa mig, sa han absolut ingenting, försökte han inte ens komma efter dig, ringa? Ingenting? Han är inte värd dig och inte heller ska du ringa och vilja prata med honom, han kommer inse vad han förlorat när han märker att du är borta på riktigt!! vet att det gör jätte ont men du kommer må bättre, först är man jätte ledsen och det känns bokstavligen som en kniv i hjärtat, sen känner man ilska och hat vilket oxå är en del av processen! sen är Han förhoppningsvis borta ur ens värld!!


    Ingenting... Och fortfarande inte ett ljud från honom. Men han kanske fattar att det inte finns så mycket att säga.
  • Anonym (Krossad och spottad på!)
    Anonym (!!) skrev 2014-11-02 16:59:25 följande:

    Vilken okänslig människa, herregud! Du är värd så mycket mer, och tro Mig karma säger jag bara, jag tror så innerligt på karma, min först kärlek/bästa vän, dumpade mig från ingenstans, för att han plötsligt ville leva livet, jag var så kär i honom att det var helt galet, minns än idag hur jag kände när han gjorde slut, kändes BOKSTAVLLGEN, som en kniv i hjärtat, en känsla jag inte skulle önska för min värsta fiende, jag försökte verkligen få tillbaka honom, tillslut släppte jag taget, gick sakta men säkert vidare, detta var sju år sedan. Idag har jag varit gift i cirka ett år, och jag fick höra för några månader sen att han än idag mår dåligt över att han lämnade mig, att han hade gjort allt för att få tillbaka mig, tyvär är jag gift nu och det är försent, det svider nu, men tro mig det bästa du kan göra är, luta dig tillbaka och låt karma ta hand om honom, om en månad, ett år, två år, ingen stress tro mig det kommer!


    Så mycket som jag gav honom... Det känns så äckligt ryggradslöst att han inte ens kan ge mig en förklaring, eller ens ett försök till en ursäkt. Helt otroligt. Hur kan han med att se sig själv i spegeln? Om han åtminstone mådde hälften så dåligt som vad jag gör, men det har jag en känsla av att han inte gör. Hatar att han kan göra mig så illa! Vill bara kunna stänga av och rycka på axlarna. Inte ge honom min sorg... Jag får hoppas på att det är som du säger, att karma kommer göra sitt. Tack för dina vänliga ord.
  • Anonym (Krossad och spottad på!)
    Anonym (hej) skrev 2014-11-02 18:15:38 följande:

    jag lider med dig. satt ju i samma sits. man fattar ju inte själv hur korkad o dum man var, som litade på han? 

    man känner sig blåst...

    jag hade samma känslor som du i början. som du läste, så gav jag hämnd. men den största hämnden är att han grävt ner sig totalt ekonomiskt.

    jag vet han e ute och dejtar andra nu. önskar jag kunde varna dom tjejerna bara...  så ingen mer går igenom det jag gjort.


    Ja blåst var ordet... Precis så känns det. Men samtidigt, varför ska jag känna mig dum för att någon annan har ljugit för mig? Men ändå... Känslan går inte att skaka av sig.

    De andra kvinnorna... Det gör mig ont att jag inte kan varna! Vet inte vilka de andra är, men jag hoppas innerligt att de får upp ögonen och ser vilket as han är. Vet ju inte hur länge han har haft en relation med de andra, men klart är att det inte är några nya romanser, så tyvärr är de nog lika lurade som mig. De tror säkert att de har en framtid med honom. Så vidrigt!
  • Anonym (Krossad och spottad på!)

    När kan man börja andas igen? Äta? Sova? Leva?

  • Anonym (Krossad och spottad på!)
    Anonym (!!) skrev 2014-11-04 17:01:34 följande:
    aah det är enskilt, jag skaffade en rebound som ersättare och på sätt kom jag över honom, haha passar inte alla men det tar bort ens fokus i alla fall.
    Bra om det funkar. Är dock galet osugen på en sån lösning. Men jag är glad att du hittade något som funkade!
  • Anonym (Krossad och spottad på!)
    Anonym (hej) skrev 2014-11-04 17:40:15 följande:

    jaG sitter här fortfarande, efter månader och fattar inte hur blåst jag kunde bli? varför såg jag inget? varför fatta jag inte att han bara lurades?  kommer aldrig mer lita på nån man efter detta. till saken hör att jag blev överfalls våldtagen oxå, under vår tid. o på det bedrog han mig. den som skulle stötta mig?  så jag åkte på smäll efter smäll, och inser nu att alla killar är likadana. dom är bara ute efter sex... 



    Usch så vidrigt! Jag har dock inte förlorat hoppat. Det finns bra män, det gäller bara att hitta dessa. Men just nu är jag väldigt osugen på att ha någon man i min närhet. Utom mina vänner givetvis.
Svar på tråden Hämnd!! - Tips tack!!