Varför kallas jag inte till jobbintervju?
Det är så att jag skickat ett 20 tal liknande ansökan nedan men har inte kallats till ett enda intervju. Kan någon berätta vad problemet är? Om det är pga språkfel, kan någon rätta felet och ge mig den korrekta stavelsen eller formen. Skulle du kalla mig på jobbintervju om du var rekryteringsansvarig? Skulle vara väldigt tacksam om någon tog sin tid och hjälpte mig med lite feedback.
Här är vad jag skriver i mailet när jag söker per email:
Hej!
Jag är en glad och passionerad kille som brinner för kundservice. Jag sätter alltid kunden i första hand och ha nöjda kunder är min prioritet. Att höra kunden lägger på luren med ett leende på läpparna är det som ger mig ro när arbetsdagen är slut. Har arbetat på två olika ställen som kundservice representant och jag vet hur man skapar kontakt med kunden för att skapa bästa kundupplevelse för kunden. Är lyhörd och brukar göra min läxa noga på de produkterna och servicen jag arbetar med så jag vet vad jag ska svara när kunderna har frågor. Vidare är jag lugn och jag är bra på lyssna på kunden och läsa av kund så jag kan göra en analys på vad bästa lösningen är på deras problem.
Hoppas ni har mig i er åtanken när bestämmer vem som ska få komma på intervju. Var vänlig och öppna min bifogade personliga brev och CV för en inblick av min bakgrund.
Vänliga hälsningar
XXXX
Här är mitt CV och personliga brev:
Ansökan: Kundtjänstmedarbetare
Efter att läst er annons att ni söker en kundtjänstmedarbetare blev jag väldigt intresserad och anmäler härmed mitt intresse till tjänsten. Jag har sedan tidigare en kandidatexamen i företagsekonomi från Pacific Lutheran University i USA och jag även jobbat som kundtjänstmedarbetare under min utlandspraktik där. Här i Sverige jag under ett år jobbat som kundtjänstmedarbetare på One Contact i ett av Comhems kundtjänst center, där jag jobbade med ta emot inkommande samtal och hjälpa kunderna med frågor och ärende de hade. På mitt senaste jobb som marknadsundersökare arbetade jag med att utföra olika telefonintervjuer på uppdrag av olika svenska företag. Mina tidigare tjänster har inneburit mycket kundkontakt, och jag har även stor telefonvana. Jag har också administrativ erfarenhet, såsom fakturahantering, samt erfarenhet med att jobba med reklamationsärenden.
Efter en tid med både studier och jobb beslutade jag mig för att ta ett uppehåll och fokusera istället på att vässa mina kommunaktiva skickligheter. Det gjorde jag med att åka till olika mässor runt om i Europa och i USA, och samt läsa en mängd olika böcker i området.
Anledning till varför jag söker tjänsten är för att jag älskar att hjälpa människor med frågor de har, och arbeta med kundfrågor är bland det roligaste som jag vet och det man tycker är roligt är man oftast också väldigt bra på. Att ha nöjda kunder är det viktigaste för mig, och veta att kunden lägger på luren med ett leende på läpparna är det som ger mig ro när arbetsdagen är slut. Vidare tar jag mitt arbete väldigt seriöst. På mina tidigare arbeten fick jag ofta beröm för mitt professionella sätt att hantera varje enskild kund och mitt sansade sätt att hantera stressiga situationer. Jag har även fått höra att jag har en trevlig telefonröst.
Som person är jag trevlig, positiv, lojal, målmedveten och sugen på att lära mig mer. Älskar att sprida god stämning och jag värdesätter en god relation till både mina kunder och kollegor. Eftersom jag både har jobbat och praktiserat i USA under fem år, är mina kunskaper i engelska mycket goda både i tal och skrift. Tycker även om att arbeta i en miljö där tempot är högt och där det krävs att man kan ta egna initiativ.
Då det finns begränsningar i ett personligt brev ser jag fram emot ett möte så att ni kan få en bättre insikt om vem jag är och vad jag har att erbjuda ert företag.
Vänliga hälsningar
XX XX
CV
Erfarenhetsbredd
· Arbetat som gruppledare på IM där jag samordnade gruppens aktiviteter.
· Gått ett antal vidareutbildningar inom kundrelation hos min tidigare arbetsgivare.
· Arbetade under min utlandspraktik med att ta emot inkommande samtal och jag hade även en del administrativa ansvar.
· Här i Sverige har jobbat som kundtjänstmedarbetare under ett år på One Contact.
ARBETSLIVSERFARENHET
2013 oktober till 2014 maj | Marknadsundersökare/ Svenska uppdrag AB
Här arbetade jag med att utföra olika telefonintervjuer på uppdrag av olika svenska företag.
2012 oktober till 2013 augusti | Telefonförsäljare/Kontaktpartner
Här arbetade jag med försäljning av en rad kända produkter över telefon direkt till kunden. Försäljning kunde bestå allt från bilagor till komplicerade mobilabonnemang.
2011 augusti till 2012 mars | Kundtjänstmedarbetare/ One Contact
Här arbetade jag på en av Comhems kundtjänst center. Arbetsuppgifterna bestod av att ta emot inkommande samtal, hantera reklamation, uppdatera kundernas service och hjälpa kunderna med frågorna de hade.
2009 juni till 2010 augusti | Kundtjänstmedarbetare/Verizon Communications
Arbetsuppgifterna bestod av att emot inkommande samtal, logga ärenden, hantera reklamation, hjälpa kunder med diverse frågor och att göra olika behovsanalyser. Jag hade också vissa administrativa uppgifter såsom fakturaärenden och orderhantering. Här ingick jag i en 3 månaders lång kundrelationsutbildning.
2008 september till 2008 mars | Medlemsvärvare/Individuell människohjälp
Här jobbade jag med att värva medlemmar till ett bistånds organisation som jobbar med att hjälpa utsatta människor runt om i världen.
2008 juli till 2008 augusti | Medlemsvärvare/GodEL
Uppgifterna bestod av att värva medlemmar ute på gatorna. Här fick jag även en grundlig utbildning i kund relation.
2006 oktober till 2007 maj | Köksmedarbetare/PLU dining Service
Min huvudsakliga uppgift var att servera mat till studenterna på skolans campus. Jag hade även ansvar för matförberedelsen.
2005 januari till 2005 oktober | Vaktmästare/PLU Plant services
På PLU Plant services arbetade jag som vaktmästare på skolans campus. Jag hade ansvar för gräsklippningen och andra diverse skötseluppgifter.
Utbildning Typ av Utbildning Läroanstalt
2000-2004 Gymnasium Malmö Latinskolan
2005-2009 Business Administration Pacific Lutheran University
Spåkkunskaper
Svenska Flytande
Engelska Flytande
Danska Grund
Norska Grund
Datakunskaper
Publisher, layoutprogram
Word och Works
Excel
Crystal ball, kalkylprogram
Internet
Outlook Express
PowerPoint
Referenser
Lämnas gärna på begäran.
Annat
Examens bevis tas med på begäran vid en eventuell intervju.