Inlägg från: Anonym (Alltså.) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Alltså.)

    Dottern önskar sig strings i julklapp

    Man säger "Jag är vuxen, du är ett barn. Du lyder mig - jag tycker inte att du ska ha string - för att...här förklarar du... - och det får du finna dig i, tills du är stor nog att förstå min vinkel. Då kan vi prata om det igen" 

  • Anonym (Alltså.)
    Anonym (villrådig) skrev 2014-11-29 12:11:09 följande:
    Och då hatar hon mig :(
    Nej, då blir hon arg och beter sig som ett barn - vilket bara bevisar att hon inte tänker vuxet i frågan.

    Och om du inte kan sätta gränser för att du inbillar dig att hon hatar dig för att par trosor, då kommer hela hennes uppfostran gå åt helvete, så blir du mormor om tre år och får försörja henne, hennes unge och eventuellt pojkvännen, tills han hittar nästa att betäcka. Allt blir så bra så. 

    Att ha barn är lite som att ha en hundvalp - sorry, men så är det; det är upp till DIG att sätta gränser och leda dem in i vuxenlivet. Är du rädd för att sätta gränser om TROSOR så vill jag inte ens veta vart det här kommer sluta :/ 
Svar på tråden Dottern önskar sig strings i julklapp