• VanillaCoke

    lax och gravid?

    Hur var det med lax när man va gravid? Köpte precis massa lax o kom på sen att man kanske inte ska äta det eller hur var det nu? Snälla hjälp :)

  • Svar på tråden lax och gravid?
  • Nela

    Antar att du tänker på gravad/rökt lax? Det funkar bra, sålänge den är nyförpackad. Vilket iofs kan vara svårt att veta helt säkert ;) Är du osäker så frys den i tre dygn så försvinner ev. bakterier ändå!

  • J Hanna

    Listeria dör inte av frysning tyvärr. Så det säkraste är att endast äta tillagad eller helt färsk lax, inte vakuumförpackad.

    Lax från insjöar och Östersjön ska också undvikas pga miljögifter. Lax från Atlanten eller odlingar går bra.

  • VanillaCoke

    Hm oj jag köper alltid frys lax såna som är portions förpackade.

  • Gathenhielm
    J Hanna skrev 2014-12-01 15:51:44 följande:

    Listeria dör inte av frysning tyvärr. Så det säkraste är att endast äta tillagad eller helt färsk lax, inte vakuumförpackad. 


    Listerieinfektion drabbar, typ, 2 gravida kvinnor om året, och då är det gravad eller rökt lax som avses.
    Reasons... we all have them, at times.
  • J Hanna
    VanillaCoke skrev 2014-12-01 15:58:12 följande:

    Hm oj jag köper alltid frys lax såna som är portions förpackade. phpPnCkT340289.jpg


    Det är alltså igen fara för dig att äta fryst lax, så länge du tillagar den innan du äter den. :)

    Och som andra skrivit är risken alltid låg att drabbas oavsett vad du äter, men risken finns fortfarande där.
  • Kendra

    Får inte äta nån lax över huvudtaget.. Barnmorskans rekommendationer. Inga större fiskar heller. Men har märkt att rekommendationer varierar från lands ill land, själv bor jag i Spanien.

  • Royalle

    Det är ju olika lämpligt beroende på vilket land man bor i, var fisken fiskas och även här i Sverige kan det skilja sig pga transportsträckor, så det är inte konstigt att många får olika besked.

    Jag äter lax med god aptit, och även sushi. Min barnmorska tycker det är helt ok, bara man har koll på så att den är nygjord och frusen i tre dagar innan. När jag gör egen köper jag alltid odlad lax och fryser. Då är det minst risk för smitta från parasiter och bakterier.

Svar på tråden lax och gravid?