Vad gör ni när barnen vägrar klä på sig?
Hur funkar på- och avklädning på kvällen? Kan man tänja sig att man ibland kan klä på honom dagiskläderna kvällen innan, så det bara är ytterkläder man ska kämpa med?
Hur funkar på- och avklädning på kvällen? Kan man tänja sig att man ibland kan klä på honom dagiskläderna kvällen innan, så det bara är ytterkläder man ska kämpa med?
Tipset om att klä på sig ute kan vara bra, men svårt i praktiken när det ofta är blött eller regnigt ute. När man väl hunnit bli blöt hjälper det ju inte riktigt att ta på ytterkläder (som kanske också blir blöta vid påklädning). Förstår ts dilemma på denna punkt om hon dessutom är gravid.
Apropå med att klä på sig själv: jag läste ett inlägg (på bloggen "En annan du", tror jag), om en pappa som på en föräldrakurs berättade sin historia. Hans pojke ville ha hjälp med påklädning varje dag och pappan blev så irriterad för pojken kunde ju själv. En dag satte han sig ändå med pojken, stressad och irriterad och hjälpte honom med kläderna, varpå pojken lutade sig mot honom och sa: "det är så mysigt att vara nära dig pappa". Lite klyschigt kanske, och kanske passar det inte på er situation heller, men ibland ska man inte glömma att fundera på varför barnen gör som de gör