Anonym (Varannan-jul) skrev 2014-12-11 07:01:34 följande:
Utan att vilja försvara TS man så är det precis så som jag kan vara.
Jag har varit fanatisk julfixare i flera decennier, men innan jag fick min yngsta och när de äldsta var hos sin pappa varannan jul så kände jag att det var jätteskönt och avstressande att släppa det de jular vi inte firade ihop med barnen, ävenså när yngsta var så liten att hon inte förstod konceptet.
Kanske har inte TS man riktigt fattat att deras gemensamma nu är så gammalt att hen har glädje av julen?
Jamen det är ju en stor skillnad, du hade ju inga barn att ta hänsyn till då.
Så gör jag och min man också när det bara är vi två, vi båda älskar att bara gå och slappa i myskläder och hasa runt och göra precis det vi vill, det är ju jätteskönt.
Men då är det ju bara vi och det går inte ut över några barn.
Det är skillnad om man har barnen tycker jag, då vill man ju att dom ska få fira en riktigt jul och känna julstämningen.
Och det är väl det som folk kritiserar ts man för, att han sätter sig själv framför barnen, och bara vissa av barnen,
Två av hans barn ska få fira jul traditionellt och två ska få klara sig utan julgran och klappar och julmat.
Det är något helt annat och inte på något sätt ok att göra som han gör.