cassibassi skrev 2014-12-15 20:01:38 följande:
Vagn har jag haft olika favoriter hela tiden, det har hunnit ändra sig ett par gånger vilken jag/vi tänkt köpa. Men vilken typ av vagn och dess funktioner har vi bestämt men vilket märke är inte klart ännu. Första vagnen jag bestämde mig för var en Tako Jumper X, sedan en Emmaljunga super nitro svart läder, därefter Brio Go Next och nu funderar jag lite på en Bugaboo donkey eller buffalo som ska importeras från Holland. Du ser, det ändras hela tiden
Dock är svängbara lite större framhjul ett krav.
Kläder tittar jag på lite då och då, gillar det mesta som är stilrent. Är inte jätte kräsen där. Dock avskyr jag att anpassa kläder och färger efter kön. Sätter lätt blåa kläder på en tjej och rosa på en kille så länge det inte är alltför anpassat efter det vissa könet.
Jag har alltid sagt att min pojke ska heta Neo, men där finns andra namn som jag också funderar på.
Vera är ett favorit flicknamn just nu. Men det ändras hela tiden med namnen precis som vagnarna 
Jag hoppas inte på något av könen. Lika roligt med båda. Dock så har jag alltid haft, och har, en känsla av att vi kommer att få en flicka. Vet inte varför faktiskt. Men tänker jag på vårt framtida barn så är det alltid en flicka an någon anledning. Just av den anledningen så kommer vi troligtvis att ta reda på könet. Är rädd för att ha svårt att acceptera barnet om det visar sig vara en pojke efter förlossningen och man hela tiden gått i tankarna på en flicka. Det vore fruktansvärt att känna så!!!!
Jo, jag vill också ha en vagn med 360 graders hjul, verkar krångligt i onödan annars! Smidigare så!
Ja men precis, självklart sätter jag inte på min son en klänning eller kjol osv men om min dotter har en "killtröja" eller min son har en "tjejtröja" så jaha.. Tänker inte klä in mitt barn i rosa/blått bara för den e av de ena könet. Gillar dessutom färger som svart, vitt, grått, brunt 
Jo om man känner som du så kanske det är bra att kolla upp! Känner inget speciellt egentligen och blir hur glad som helst oavsett vad det blir för någonting, kul med en överraskning när den kommer och låta folk gissa! 
Blir bara mer och mer sugen nu efter idag.. verkligen inte tänkt på någonting annat. Kollat runt på vagnar, kläder, bloggar med unga mammor osv.. Så himla pirrig!!