Angel D skrev 2014-12-28 19:49:05 följande:
Har du sopsäckar?
Dag ett:
I så fall börja med att sortera allt i från golvet i dom. Tvätt, pant, brännbart, återvinning, disk osv.
Boka tvätt tid. Panta panten, släng/återvinn skräpet. Diska en disk.
Fokusera på ett rum i taget. Börja vid dörren och arbeta dig innåt.
Det kommer kännas övermäktigt först men tänk inte på det du har kvar, tänk på allt du har gjort.
Ta golvet först så att du har plats att röra dig. Så fort en ren disk är torr, sätt in den på sin rätta plats och diska upp en ny.
Ta tio minuters paus efter trettio minuter röj så orkar du längre än om du försöker göra allt på en gång.
Inse att detta inte kommer gå på en dag. Det är ok.
När alla saker är uppe ifrån golvet, dammsug och tvätta det. Piska eller tvätta mattorna.
När en tvätt är ren och torr. Lägg de på sin rätta plats med en gång.
Dag två:
Fortsätt med tvätt och disk.
Bädda rent i sängen
Gör rent köksbänkar, spis och spisfläkt. Torka av köksbord och stolar.
Rensa ut allt gammalt ur kyl, skafferi och frys och släng.
Kom ihåg dina pauser. Är det svårt så ställ äggklockan.
Dubbelkolla att inget som inte SKA vara på golvet ligger där. Exempelvis under möbler och bakom möbler.
Öppna alla fönster och få korsdrag som vädrar ut unken lukt.
Se till att äta även om du inte är hungrig!
Ta en promenad för att rensa huvudet
Lägg dig i ordentlig tid.
Dag tre:
Stadig frukost även om det tar emot. Diska upp efter dig.
Finns det något kvar att fixa i köket? Gör det. Finns det tvätt kvar, gör den.
Pauserna!!
Dags för badrummet. Klosetten i och utanpå, handfat i och utanpå, badkar/dusch i och utanpå, golvbrunnen, golvet, putsa spegeln. Rensa ut badrumsskåpet på gamla produkter.
Gå en runda i ditt hem. Har något hamnat på golvet? Är något på fel plats, sätt det där det ska vara.
Ät dina måltider, diska upp efter dig och torka av spis, fläkt och matbord.
Dag fyra:
Den ack så nödvändiga frukosten. Följt av uppdiskningen.
Finns det tvätt kvar? Fixa den.
Eftersom du hade ohyra så är det dags att damssuga och tvätta golv igen.
Glöm inte under och bakom möblerna.
Nu tvrum/vardagsrum
Finns det saker som inte står på rätt plats, fixa det. Klart? Dags att torka av alla möbler, putsa upp tvskärmen, damma av överallt. Döda växter? Släng!
Pauserna och måltiderna! Glöm inte heller din promenad. Trettio minuter räcker men helst en timme. Det livar upp mer än du tror.
Dag fem:
Jaja, du vet, frukost ,disk jadajada...
Dags för sovrummet:
Vad ligger på fel plats? Tvätt?
Damma, dammsug madrasserna, ja emellan med. Där samlar sig mycket skit.
Ta en tur genom hemmet, vad är på fel plats?
Dag sex:
Hallen
Dag sju: skrivbordet.
Skriv ett schema för städ ett rum per dag, tvätt, veckohandling och återvinning och promenader. Sätt upp den väl synligt.
Tvätta fönstren invändigt och utvändigt
Och:Den allra viktigaste saken du skall göra på hela veckan. Titta dig runt omkring och se allt du gjort. Klappa dig på axeln och inse att du KAN.
Jag tror inte att du hunnit helt klart denna veckan men du har kommit långt. Det kommer ju en ny vecka i morgon och har du gjort allt detta på en vecka så kommer du att klara resten med
Du kommer att klara detta, alla mår dåligt ibland. Glöm inte promenaderna. Gör det till en vana varje dag. Det kommer stärka både kropp och själ. Lycka till
Tack! Gud vad gullig du är, nu sitter jag här och gråter. Ska försöka börja så, lät lite enklare när det blev uppdelat i små bitar och inte bara "tvätta och städa allt"