Inlägg från: theresaaan |Visa alla inlägg
  • theresaaan

    Gastric bypass 2015

    MamaJuice skrev 2015-03-10 17:41:14 följande:

    Jag har Hypotyreos vilket också upptäcktes under utredningen av GBP och medicin sattes in. det var inget hinder för min op iaf.


    Ahaa, vad skönt! :)
  • theresaaan

    JAG BLEV GODKÄND!!!
    Men istället för en bypass blir det en sleeve för min del! I och med att jag har Crohns vill inte läkaren hålla på och mixtra med tunntarmen i och med att det inte går att garantera något med Crohns. Om jag i framtiden blir mer sjuk i sjukdomen och ev måste operera bort tarm så vill inte läkaren ta risken med att koppla bort 2,5 meter redan nu.

    JAG ÄR SÅ EXALTERAD!!! Hudiksvall har tydligen inte någon lång kö alls och operationen kommer  att ske inom 8 veckor! Det är helt sinnes. Jag ska gå ner 10kg innan det och det känns ouppnåeligt just nu. Hade jag haft lätt att gå ner i vikt hade jag inte behövt operationen. I kombination med detta skall jag även sluta röka. Hujeda mig. Men detta SKA gå! Det är bara så!

  • theresaaan
    MamaJuice skrev 2015-03-11 19:57:52 följande:
    Alla måste ju gå ner inför gb. Det går! Nu har du ju värsta motivationen! Började flyta igår och hade redan gått ner 1,3 kilo i morse! Ska gå ner fem kilo på två veckor då det är dags för mig!
    Jo, så är det ju :) Heja dig! Bra jobbat!!
  • theresaaan
    MamaJuice skrev 2015-03-11 20:15:17 följande:
    Kommer gå precis lika bra för dig! Se sluta röka som en bonus, sparar både pengar och livstid ;)
    Tack för peppningen :) Jo, det är väl den spark i röven ma behöver! Haha. Jag är absolut ingen storrökare så det kommer förhoppningsvis underlätta :)
  • theresaaan
    hallonpannkaka skrev 2015-03-12 18:02:28 följande:

    Hej!

    Jag är ny här :)

    Var på VC förra torsdagen, remiss skickades och idag fick jag kallelse till gruppinformation den 23/3.

    Efter det antar jag att jag ska på ett individuellt samtal med en kirurg, någon som vet?

    Vilka frågor får man då? :)


    Hej hej!

    Det är nog lite olika :) En sköterska vägde mig, mätte midjan och tog emot hälsodeklarationerna. Läkaren meddelade att han skulle göra en gastric sleeve på mig. Sen frågade han om jag hade andningsuppehåll, lite om mina mediciner, om min ledvärk och lite sånt :) Sen var det mest jag som ställde frågor. Haha. Han lyssnade även på hjärta och lungor samt tog blodtryck.
  • theresaaan
    hallonpannkaka skrev 2015-03-12 19:47:42 följande:
    Tack!

    Kan sömnapne vara ett hinder för att göra operationen?

    Läkaren på VC hade kompletterat med en sådan remiss i efterhand på GBP-avdelningens inrådan, fick hem ett brev om det...
    Som läkaren förklarade för mig är det inte ett hinder MEN en utredning för det måste göras innan och man måste prova ut en syremask som man skall använda på natten en period innan OCH ha med sig vid operationen sedan. Om detta inte görs finns risken att andningsuppehåll sker när man befinner sig i "dvalan" efter narkosen och då kan man få syrebrist i hjärnan. Vilket inte är bra alls.
  • theresaaan
    jjmh skrev 2015-03-12 19:57:25 följande:

    Idag har jag vart och träffat narkosläkaren inför operationen på onsdag och plötsligt trillade polletten ner att det verkligen är dags! Så nu blev jag skitnervös, jag som har känt mig helt lugn hela tiden... Längtar till om en vecka igen när allt är över och jag är hemma igen! :)


    Men vad härligt! Glad Riktigt spännande! Hur har det gått med flytet osv nu innan OP? Jag inväntar mitt datum men fick veta av kirurgen i onsdags att det max kommer att dröja 8 veckor.
  • theresaaan
    hallonpannkaka skrev 2015-03-12 19:47:42 följande:
    Tack!

    Kan sömnapne vara ett hinder för att göra operationen?

    Läkaren på VC hade kompletterat med en sådan remiss i efterhand på GBP-avdelningens inrådan, fick hem ett brev om det...
    Fortsättning på mitt tidigare svar...

    Det jag skrev angående masken osv är ju bara OM man har sömnapné Glad Vill bara förtydliga. Om man misstänker sömnapné måste det dock utredas just p g a risken som jag nämnde :)
  • theresaaan
    jjmh skrev 2015-03-12 22:20:07 följande:

    Jag har hittills gått ner 10kg utav de 13kg som jag ska gå ner, men jag har ju nästan en vecka kvar så det ska nog gå! Det var i alla fall godkänt och jag fick till och med beröm, så de är nog inte stenhårda på att man lyckas med exakt varenda kilo!

    Så nu är jag inne på fjärde och sista veckan med flyt, jag trodde aldrig det skulle gå innan men det har faktiskt varit ganska lätt! jag antar att det är för att man är så laddad och motiverad! :)

    8 veckor går fort så snart är du där! Skönt att få det gjort innan sommaren, det hade inte vart kul med flera veckors flyt då!


    Men vad du är duktig! :) Du gick alltså ner 10kg enbart av flytet? Grymt! Jag har varit orolig över att inte lyckas gå ner endast på flytet så har börjat redan nu med att byta ut en måltid till flyt. Hehe. Vilka tider äter/dricker du? Tiden efter "middagen" på kvällen kommer nog att vara värst för mig. Haha.
  • theresaaan
    Min lycka skrev 2015-03-13 13:12:20 följande:

    Jag hoppas folk kollar upp alternativet innan de väljer gbp med alla biverkningarna o risken för att dö.

    En arbetskamat dog straxt efter sin, en släkting har allt gått åt skogen för.

    Utav 7 pers så är det bara 1 som mår bra. 

    Tja varför inte om en sån skulle hjälpa till med ätbeteendet o bakomliggande orsaker till övervikten.

    Men som sagt var o en gör ju sitt val.

    Jag ville bara tala om att det finns bra hjälp att få, utan att riskera sitt liv o livslång näringsbrist 


    En sleeve är ju isåfall att föredra istället där endast magsäcken förminskas! Ingen livslång näringsbrist (jämförelse med GBP) och mycket mindre risk för dödsfall osv.
Svar på tråden Gastric bypass 2015