Inlägg från: Sneeze |Visa alla inlägg
  • Sneeze

    överdrivna kalas, känner ni igen er?

    Letitia skrev 2015-01-08 22:52:13 följande:
    Fast det där låter som ett extremt olyckligt exempel. Om det är så, så tror jag att Ludvig har mera problem i klassen än bara att han inte blir bjuden på kalas. Han behöver kanske hjälp med hela sin situation..?

    Men visst är det bra om man som förälder håller lite koll, och försöker styra så att barn som inte blir bjudna på kalas så ofta får komma.
    Och därmed blev det Ludvigs fel att han inte blir bjuden.

    Ja, det kanske är så att Ludvig inte riktigt är som alla andra. Han kanske är tystare, blygare, mer försiktig eller kanske bara råkar ha glasögon eller gilla böcker mer än fotboll.
    Är det skäl nog att utesluta honom?

    De barn som inte blir bjudna på ditt/dina barns kalas är de barn som inte får delta i sammanhang på skolgården. Dvs det är de barn som ditt/dina barn vänder ryggen åt tillsammans med de andra i klassen. Det är de barnen som antingen är "osynliga" eller mobbade.
    Och ditt/dina barn deltar, genom att utesluta.

    Men det är klart att det är deras fel, för de är ju inte som alla andra.


Svar på tråden överdrivna kalas, känner ni igen er?