Inlägg från: Jag är bara jag |Visa alla inlägg
  • Jag är bara jag

    Inga symptom

    anidue skrev 2015-01-10 14:27:44 följande:
    det jag vet är att alla får inte symptom. vissa känner inget alls. andra mår skit och spyr hela vägen fram, tom när de är på väg till förlossningen!
    jag vet att jag kan låta hård, men det är bäst att du vet. ett missfall går inte att förebygga fram till v20.
    jag hör på mig själv att det låter väldigt dumt att nu säga "det är bara slappna av och vänta" men i ärlighetens namn har du inte så mycket att välja emellan nu. be om att få göra KUP test, inte för resultatens skull, utan för att se om babyn finns där och allt är väl. den här månaden kanske går väldigt långsamt, men försök att hålla dig lugn fram till dess.
    p.s. och boka en tid hos barnmorskan kan du göra redan nu.
    Missfall som beror på kvinnan och inte på fostret går visst förebygga! Inte alltid,men ofta. Men det är efter upprepade m.f och där man medicinerar kraftigt.

    ts: symtom eller inga symtom är inget som ö.h.t säger nåt om hur graviditeten framskrider! Just nu är du gravid-punkt. {#emotions_dlg.flower}  Gör VUL v.8 om du är orolig.
  • Jag är bara jag
    anidue skrev 2015-01-10 15:54:14 följande:
    jaha.. då hade jag blivit fel informerad! hur förebygger man missfall då? till mig sa de att sådant beror på att "nåt gick snett vid befruktningen"
    Finns många mediciner att ta till: Levaxin,Fragmin,innohep,Trombyl,progesteron,Folacin,Prednisolon,intralipid. Och säkert nån till. 1-2 missfall beror i regel på embryot/fostret,men 3 eller fler oftast på kvinnan. Det är inte vid befruktningen nåt går snett för då blir man inte ens gravid,men senare i utvecklingen. När hjärtat ska ta över t.e.x är en kritisk period.
Svar på tråden Inga symptom