Brumma skrev 2015-01-15 20:07:33 följande:
Jag är inte helt säker på det nej. Har nämligen sett på nära håll hur en mamma fått boendet enbart genom att ställa till tillräckligt med problem... Det snackades även en hel del skit från hennes sida..
Det borde inte räcka men i vissa fall gör det ändå det. Liksom det går för långt åt andra hållet ibland (tex i fall där föräldern är klart olämplig men ändå får vv eller till o med boendet. Är man en tillräckligt manipulativ person så kan man tyvärr komma ganska långt..
Om TS man vore så illa att han var en fara för barnen för sex år sedan så tror jag knappast man som förälder plötsligt vill att föräldern ifråga tar barnen på halvtid. Hans yrke och arbetstider är precis de samma. Hand boende likaså.
Eftersom du berättar din historia så drar jag min (tydligen är det fel att dra paralleller till sin personliga erfarenhet). Min man fick vh enbart för att mamman tog barnet och flyttade. Barnet var i samma ålder som TS yngsta bonusson vid uppbrottet och eftersom mamman varit arbetslös och därmed var den primära anknytningspersonen så vann hon ganska enkelt. Ibland så finns inga bättre skäl. Tyvärr.
Ts har varit med sedan separationen och vårdnadstvisten när barnet var 1 år. Gissa själv hur många domare som dömer till vv för 1 åringar! Att han ens försökte säger en hel del om hans vilja att samarbeta och göra det bästa för barnen.
Med tanke på hans gård så kan man inse att rätten fattade det rätta beslutet som inte ansåg att två småbarn skulle vara varannan vecka med en pappa som inte hade tid för dem.