Inlägg från: jpsandell |Visa alla inlägg
  • jpsandell

    Vill veta ALLT om blockamning!

    Ni som har erfarenhet av blockamning, hur gick det för er att blockamma? Hjälpte det er som har haft/har mycket mjölk och stark utdrivning? Hur har ni mer exakt gjort? Har ni pumpat ut mjölk varje dag? Pumpade ni ut direkt på bb? Hur många timmar/bröst körde ni?

    Många frågor! Hoppas många kan svara och göra mig klokare inför min egen amningstid då jag ska testa blockamning. 

    Mvh Petra 

  • Svar på tråden Vill veta ALLT om blockamning!
  • jpsandell

    Ok! Tack, trodde det var absolut ett måste att pumpa ur då det är det jag läst om, men det är ju jätteskönt om man skulle kunna slippa det helt. 

    Ska se om vad fler skriver så får jag väga för och emot det här med att pumpa ur, det kanske är som du säger att det räcker för de flesta att bara köra på med ett bröst i taget redan från början. 

    tack!

Svar på tråden Vill veta ALLT om blockamning!