• Försäkringskassan

    240 dagar innan bf

    Hej!


     


     


    För att uppfylla 240-dagarsvillkoret så behöver man vara försäkrad för en sjukpenning och under hela tiden skulle haft rätt till sjukpenning som överstiger lägstanivån för föräldrapenning i minst 240 dagar i följd före barnets födelse, eller den beräknade tidpunkten för födelsen.


    .


    Det bör inte finnas något glapp under dessa 240 dagar, då kan det vara så att kravet inte uppfylls.


     


    I vägledningen om föräldrapenning (sidan 63 och 67) kan du läsa mer om 240-dagarvillkoret; https://www.forsakringskassan.se/wps/wcm/connect/80bf8c2b-594a-4e52-b996-e2b7583a175d/vagledning_2002_01.pdf?MOD=AJPERES


     


     


     


    Hälsningar


    Malin, handläggare

  • Försäkringskassan

    Hej!


    Om man har arbetat stadigvarande i minst 6 månader, utan någon tjänstledighet har man ett SGI skydd under 3 månader (tre månaders regeln). Det är då den aktuella inkomsten som ligger till grund för föräldrapenning.


    3 månaders regeln innebär att om du haft ett arbete i mint 6 månader i följd utan någon tjänstledighet, har du ett SGI skydd.  


    Utefter de uppgifter som du lämnat, bör du uppfylla 240 dagars villkoret.


    Anledningen till att vi hänvisar till kundcenter är att vi inte har tillgång till specifika ärenden och kan bara svara generellt på det som anges i texten.


    Hälsningar
    Tella, handläggare


     

Svar på tråden 240 dagar innan bf