Anonym (Viva kärlek och bra sex) skrev 2015-02-09 00:10:21 följande:
Hej allihopa!
Här nedan har jag samlat en del citat från den här tråden.
Det som vissa skribenter alltså hoppar sig alldeles jättearga för är det faktumet att jag inte berättar för min fru. Detta blir man jättearg över utan att känna min fru.
Jag tror mig veta hur min fru vill ha det. Hon vill absolut inte skiljas, det vet jag med säkerhet. Hon vill inte bli lämnad. Hon har ett bra liv med mig och det vi gör med vänner och släkt.
Hon vill inte heller ha sex särskilt ofta, inte med mig i alla fall.
Detta har jag accepterat under flera år. Ett ganska vitt äktenskap.
Men nu vill jag ha sex med någon annan. Bara sisådär. Alla såren som jag skulle skapa med att skilja mig tror jag att min hustru och barn skulle lida av.
Jag vill heller inte vara den snuskgubbe jag blivit utmålad som. Mina sexuella fantasier ligger hos kvinnor som är äldre än mig och med viss rondör. Kvinnor som även dom bara vill ha det skönt en stund utan alla andra förpliktelser. Alltså "jaga lammkött" är verkligen inte jag.
Är jag verkligen så gräslig? Är äktenskapslöftet om evig trohet det viktigaste vi har i den värld som vi skapar? Jag är så förundrad över ert hat.
----------
Att du bejakar din lust är verkligen inte gräsligt. Jag kan absolut förstå din längtan efter hett och passionerat sex. Och det är heller inget konstigt att du inte vill lämna din fru och det liv du delar med henne.
Men, problemet som jag ser det är att du inte anser att du sviker din fru trots att du nog inte har varit helt tydlig med vad du valt att göra. Det är det som många hakar upp sig på. Att du tar beslut som påverkar ert liv hon inte får medverka i. Har du verkligen i klarspråk sagt att du vill ha sex med andra, att du kommer att ha det oavsett vad hon säger och att du är beredd att ta konsekvenserna? Om svaret är ja, så är det ju bara att njuta på. Om svaret är nej, då sviker du henne och det ni kommit överens om. Och det tycker jag är fegt.