• bullerbyn

    Hög feber

    Jag brukar som ovan skribent gå på allmäntillståndet. Men ibland vid högre feber kan jag också ge febernedsättande precis vid läggdags för en god natts sömn. Feber är inte själva sjukdomen utan kroppens sätt att bli av med den.

    Så länge han har druckit ok med vätska så tror jag inte du behöver ha panik över febern inatt. Låt honom sova i bara blöja och ha svalt i rummet utan direkt korsdrag såklart. Ring sjukvårdsrådgivningen om du blir osäker .

  • bullerbyn
    Detnärmarsig skrev 2015-01-27 23:55:24 följande:

    Allmäntillståndet verkar ok. Dock väldigt gnällig och han andas fort!! Han dricker, verkar som han kissar. Jag ringde 1177, satt i telefon i 30 min ochkön rörde sig inte så jag la på. Nu har min man precis kört in till apoteket, men det är en bit att köra så hemma igen om en timme. Han har ny 39,5och andas fort. Undra varför?

    Tack för ditt svar!


    Jaha nu såg jag detta inlägg.

    Det är den klassiska "feberandningen", särskilt barn får snabbare andning vid högre feber.
Svar på tråden Hög feber