• Hobbypoeten

    KC-operatör hos polisen - vilken lön?

    Jag har nyligen sökt jobb och varit på intervju för en tjänst som civil KC-operatör på polisen. Jag har ännu inte fått besked om jag får jobbet eller inte, men tänkte ändå vara förberedd när det blir dags för löneförhandling.


    Enligt uppgift ligger ingångslönen på drygt 22 000 kronor, men de tillämpar individuell lönesättning. Jag är 40+ och har en ganska bred arbetslivserfarenhet samt har läst cirka 110 poäng på högskola/universitet. 


    Vad är det rimligt att begära? 


    Om det finns några KC-operatörer här på sidan - vad har ni för lön?

  • Svar på tråden KC-operatör hos polisen - vilken lön?
  • Dispatcher

    Det skiljer sig mycket på lönen beroende på vart du kommer att jobba.. Är stor skillnad mellan de tre stora Sthlm, Gtbg och Malmö och de andra LKCerna. Är faktiskt ganska dåligt betalt med tanke på det ansvar man har och det jobb vi uträttar. Jag har jobbat sedan 2008 och jag har 23xxx/mån. Möjligheten att påverka sin lön är tyvärr obefintlig i denna befattning. Du får en lön, take it or leave it..

  • Anonym (Signatur)

    Ingen lön man bygger pension på alltså.

Svar på tråden KC-operatör hos polisen - vilken lön?