• Anonym (E)

    Rädd för magsjuka

    Har upplevt att den blir aningen lättare ju fler i närheten som vet om det. Dom flesta visar hänsyn och undviker att tala om ifall de mår illa, haft magsjuka i helgen eller vad som helst kring det. 

    Samtidigt så vad är det värsta som skulle kunna hända? Visst, det är skitjobbigt när det väl är men det går över. Det tänket har hjälpt en del ibland också. Händer det så händer det. 

    Och ja, jag har lidit av emetofobi i snart 5 år. Panikångest, social fobi mm. som jag lyckats träna bort till viss del genom att äta bra, sova bra, röra på mig och hela tiden sysselsätta mig när jag känner mig orolig. Mobilspel har fungerat prima här. 

  • Anonym (E)
    Anonym (Rädd) skrev 2015-02-04 20:58:52 följande:

    Så var det dags igen. Symtom på att magen kommer att bli dålig. Ångest.


    Ta det lugnt, händer det så händer det och tyvärr går det inte att göra något åt. 

    Just vad är det du är rädd för?
  • Anonym (E)
    Anonym (Rädd) skrev 2015-02-05 13:10:32 följande:
    Jag är rädd för att kräkas.

    Har åkt på influensa och nu börjar magen trilskas och detta är skitjobbigt.
    Kräkas rent allmänt eller kräkas så att människor ska höra? 

    Läs på om ämnet. 
  • Anonym (E)
    Anonym (Rädd) skrev 2015-02-05 14:59:30 följande:

    Vad då läsa på om ämnet?


    För mig har det fungerat att bli mer medveten om att spy och spyor rent generellt.
    Även att det hjälper att läsa blogginlägg som ex Laila Bagge skrev ett hemskt inlägg om hennes magsjuka en gång. Att andra faktiskt också får det och överlever det.
Svar på tråden Rädd för magsjuka