Konditionsträning för en som är handikappad
Jag kan inte träna som jag gjorde förr. Jag har en skada i ryggmärgen som gör att mina ben bara fungerar en kort stund (läs c.a 15 minuters lugn promenad). Jag kan träna hur mycket som helst med armarna däremot.
Tidigare gick jag en halvtimmes promenad varje dag. Detta kan jag inte längre. Därför har min kondition försämrats. Hur ska jag göra för att få en bra kondition nu?
Jag har funderat på att testa att träna med promenad på löpband i 10 minuter, sedan styrketräning av armar i 20 minuter och sedan 10 minuters gång till. Problemet är att jag dels inte får kondition av detta och dels att jag sedan måste vila 20-30 minuter annars tar jag mig inte hem eftersom benen då är som spagetti.
Kan simning vara något? Jag har inte simmat sedan högstadiet (mådde illa av klorlukten - det gör jag egentligen fortfarande) så det kommer att ta ett tag innan jag kommer igång.