• Anonym (JS)

    Feminist, förklara detta för mig.

    DickRex skrev 2015-02-25 08:22:47 följande:

    Hmm... Tycker nog ibland att du verkar vara mer fast i stereotypa könsroller än vad som är vettigt. Vill påminna om att båda könen i heterosexuella förhållanden misshandlar varandra lika ofta, att 4 av 10 anmälda för barnmisshandel är kvinnor, och att det bara är några enstaka procent av männen som står för det (våld, krig och elände) som vi "alla" vill bort ifrån. Att då sätta en kvinnlig etikett på det goda som du står för är ju bara trångsynt, stigmatiserande, en missuppfattning av dig, och ger en felaktig bild av hur det faktiskt ligger till. Har du verkligen aldrig funderat över hur (och nu får du ursäkta epitetet, men jag hittade inget bättre) "hjärntvättad" och fast i könsrollstänkande du är? 


    Är din statistik baserad på hur det ser ut i Sverige eller också i övriga världen? När du pratar om kvinnor som misshandlar män och barnmisshandel, våldsutövande, krig, osv?

    Har du en källa till det du skriver?

    När man pratar om feminism så får man kanske se det ur ett globalt perspektiv också.

    Då kanske din bild av det hela blir annorlunda?

    Kvinno och mansförtryck yttrar sig inte bara i form av fysiskt våld.
  • Anonym (JS)

    Om det inte funnits en typisk mansroll och en typisk kvinnoroll så hade nog empati, omhändertagande och humanism överhuvudtaget varit associerat till båda könen och inte bara till det ena. Män uppfostras inte till att bli mjuka inkännande individer, generellt sett. Det gör däremot kvinnor, vilket också innebär att kvinnorna sätter andra före sig själv. Kvinnor lär sig tidigt i livet att männen är de som prioriteras i samhället och får ta mest plats. Som kvinna ser man den typen av struktur i princip allt om man börjar tänka efter. Det kanske är svårt som man, generellt sett, att inse detta eftersom man aldrig har fått uppleva den sidan av livet.

  • Anonym (JS)
    DickRex skrev 2015-02-25 12:24:21 följande:

    Jag utgår i från den debatt som förs i Sverige där feminister ondgör sig över de förhållanden som råder i Sverige, och där det generaliseras över kvinnor som goda, förtryckta individer som förespråkar ickevåld, och män som våldsbenägna förtryckare som håller varandra bakom ryggen och motarbetar kvinnor. Jag förnekar inte på något vis att män står för en större andel av våld och förtryck, men det är en lögn och en starkt missvisande bild som ges av läget när man namnger en godhjärtad ism efter kvinnor, för de är i många stycken i det närmaste lika goda kålsupare som män. De som tror något annat (feminister) sitter själva riktigt hårt fast i sitt eget stereotypa könsrollstänkande.  

    www.dn.se/nyheter/vetenskap/man-ofta-utsatta-for-fysiskt-vald-i-relationer/

    www.bra.se/bra/brott-och-statistik/barnmisshandel.html


    Fast du kanske borde utgå ifrån det globala perspektivet också. Detta är ju ett problem som påverkar män och kvinnor negativt i hela världen. Vi har tyvärr inte lika högt värde, vi som är kvinnor och det är lätt att se strukturerna som håller fast vid den människosynen. Kvinnor och män tillåts inte vara de individer vi är, utan måste delas in i fack utefter vilket kön vi har och även sexualitet för den delen. Sen kommer ju även klassfrågan in där pengar avgör värdet hos människan. Allt hänger ju ihop i en enda sorglig röra. I Sverige är vi ju inte opåverkade av det som sker i resten av världen.
  • Anonym (JS)
    Solidaritet skrev 2015-02-25 13:13:55 följande:

    Absolut är det så att både män och kvinnor kan bete sig illa. Absolut är det så att kvinnan inte per automatik är god eller felfri. 

    Finns det någon som påstått att kvinnor inte begår brott, eller att kvinnor inte kan vara "onda"? 

    Tycker inte du att mannen har gjort anspråk på tillräckligt mycket i samhället?

    Ska vi göra anspråk på kampen om jämställdhet också, på bekostnad av kvinnor?

    Ska vi män bestämma att det är fel att kalla kampen om jämställdhet mellan könen för feminism för att det innebär att vi tycker att det framställer kvinnor som bättre än oss? Ja, så vidrigt, tänk att det kan finnas ett område där vi inte tillåts vara normsättande, där vi inte tillåts inneha ledarrollen. Där ordet man inte tillåts sätta agendan. Fruktansvärt. 


    Word.
Svar på tråden Feminist, förklara detta för mig.