EnAnonumius skrev 2015-02-22 12:08:00 följande:
Det var som en skrev, i en annan tråd. Bara för att man håller med en kommentar/eller kommer med fakta från ena eller andra sidan så betyder det INTE att man gör ett ställningstagande, eller har missförstått.
Du och några andra FL-are som diskuterar EMOT rasismen bör vackert lära er detta.
Precis. Man får ganska ofta intrycket att dessa antirasister egentligen inte är emot rasism utan för den. Man hamnar ofta i situationer där man måste förklara vad som är rasism för att dessa antirasister inte fattar vad som är rasism, för dem verkar det bara vara när någon inte tycker som dem. Antingen är de rasister själva eller bara otroligt dåliga på att tänka på sakfrågor. Allt är ett vi och dom tänk, inte konstigt att de hamnar i försvar av rasism egentligen. Som om någon som utsätts för rasism inte själv kan vara rasist, som det är gör en immun.
Det är som Lars Vilks sade, de tycker de är 'sanningssägare', de har rätt att tala om vad som är rasism eller inte, ganska skrämmande. Man får hoppas att de bara är naiva.