AmandaJakobsson80 skrev 2015-04-17 12:02:05 följande:
PD1984 -
Men oj fyyy stackare, tre stycken! Hur otur får man ha? :( hur var det? Vad trodde de utomkveden berodde på? Mycket ont? Mått väldigt dåligt?
Jag tycker det var jättetufft.
Vad gick fel på första ivfen? Hur snabbt inpå een ivf får man köra igång igen?Lycka till nu!
Den första jag fick slutade med akut operation, ledaren sprack o jag fick över 2 liter blod i magen så det handlade om liv eller död tydligen. Va ju inte så medveten just då men nu i efterhand så känns det helt sjukt. De andra två kände jag av smärtan så då åkte jag in direkt o det visade ett X. Men vad det berodde på vet jag inte. Har aldrig haft en sådan smärta som jag fick på första X:et, va verkligen olidligt! Men idag känns det ju som mest. När man längtar så mycket efter ett barn så måste man gå igenom denna känslosamma berg o dalbanan. Visst va det tufft men jag är så hård mot mej själv så jag har inte riktigt mått dåligt. Det är mer folk runt omkring mej som har varit ledsen för min skull. Men känner nu själv efter den första IVFen att det är inte långt ifrån att knäckas totalt. Så jag hoppas innerligt att det tar sej den här gången så man kan få koncentrera sej o må bra o känna ÄNTLIGEN :)
Jag fick bara ett befruktat ägg utav åtta stycken. Men det ägget ville inte dela sej ordentligt så jag fick aldrig tillbaka nått :/ så denna gång blir det ICSI för våran del och hoppas på att det delar sej som det ska. Jag fick starta direkt efter mensen på min andra omgång.
Lycka till själv :)