Inlägg från: Sindyrella1983 |Visa alla inlägg
  • Sindyrella1983

    Novemberbebisar 2015

    Igår kände jag buffar några gånger på ett par minuter. Känns häftigt men skumt :) Kittlingar på insidan har jag känt i ett par veckor från och till. Går in i vecka 20 idag, om en vecka är jag halvvägs!! Solig

  • Sindyrella1983

    Jag har också sammandragningar någon gång då och då, inte som gör ont, men det är en lite märklig känsla när hela magen blir som en boll. 
    Jag går in i vecka 22 idag, och har gått upp ca 8 kg...undrar var det ska sluta. 

    Här är min mage idag Gravid Solig

  • Sindyrella1983
    Sandra1992 skrev 2015-06-25 19:33:57 följande:

    Va kul :) va blev det för nån?:)


    En Teutonia Fun förra årets modell. men det gör inget
  • Sindyrella1983

    Här är det ny vecka idag, går in i vecka 23. Och efter att jag tyckt att bebis varit nästan oroväckande lugn ett par dagar så har den sparkat väldigt ofta i natt och idag. Det är så mysigt och gör mig så trygg! 
    Hoppas ni andra mår bra i sommarvärmen! 

  • Sindyrella1983

    Jag var hos barnmorskan idag. Bebis växer och mår bra! Hon tyckte att jag har en exemplarisk graviditet mitt blodtryck har ökat lite, men är fortfarande normalt då jag har lågt i normala fall.

    Första gången dom mätte magen, 26 cm och jag är på 25 + 5 idag. ligger inom kurvorna men lite över snittet såg det ut som. Hjärtslagen var 145 per minut och lät så fina <3

  • Sindyrella1983

    Sammandragningana kommer och går, var hos barnmorskan häromdagen och frågade om det. Jag går in i vecka 27 idag och vid denna tiden är det fullt normalt att ha 10-15 sammandragningar per dag (kan gå lite upp och ner ). Men det jag skulle ha lite koll på är att dom släpper igen om jag slappnar av.

  • Sindyrella1983

    Jag fick min mätt i måndags på 25+5 och då var min 26 cm och när jag fick se kurvan så var det lite över snittet men inom normalt intervall.

Svar på tråden Novemberbebisar 2015