Gastroskopi under narkos
Min dotter gjorde en gastroskopi för 2 år sedan.
jag fick ta på "sjukhuskläder", sedan gick vi in i rummet där dom skulle förbereda henne och där hon väntade på sin tur. Hon fick papper och pennor och ritade lite, dom satte kanylen, och vi väntade lite till. Sedan när dom rullade in henne i operationssalen så följde jag med och höll henne i handen när dom sövde henne, sedan gick jag ut och bytte om och satte mig i väntrummet hos pappan.
När hon kom tillbaks så kallade dom pp mig och jag satte mig hos henne på uppvaket. Hon hade en slang med syrgas framför näsa och mun. Det tog ett bra tag innan hon vaknade, sedan låg hon ett tag eftersom man inte ska resa sig för fort. Sedan fick hon glass, bytte om och åkte hem.
Det var inget som var läskigt på något vis, hon klagade inte över ont i halsen heller. Hon fick insatt en liten "mätare" i matstrupen för att mäta mängden magsyra som steg upp. Hon har bla reflux.
Men det verkade inte som om den heller störde henne. Hon åt och drack som vanligt senare på eftermiddagen.