• sportpappa

    Övervakningssamhället

    Anonym (ISeeU) skrev 2015-02-27 08:43:29 följande:
    Det borde finnas ett mänskligt säkerhetssystem där ansvariga Anna måste fråga ansvariga Erik om tillgång till vissa uppgifter osv. Ingen borde kunna komma över allt, utan att flertalet chefer är inblandade och förstår varför dessa slagningar görs.
    Eftersom det är ytterst få register som får samköras så är det ingen som kommer över allt om någon. Det är därför vi har mängder med bidragsfusk. Om samkörning av register fick göras skulle vi spara miljarder i skattepengar.

    Det görs mängder med slagningar i register varje dag. Det skulle vara ohållbart att godkänna varje enskild slagning. Därför har vissa personer allmän tillgång till ett register.
    En lösning som jag tycker är bättre är att den person det handlar om får information om en slagning har gjorts eller i alla fall möjligt att kontrollera varje register och se vilka som gjort slagningar. Precis som för kreditupplysningar. Om någon gör en kreditupplysning på dig så får du ett registerutdrag med information om vem som gjort upplysningen.
    En funktion kan vara att du själv godkänner vissa personer eller myndigheter som får mer allmän och kontinuerlig tillgång till din information. Lägg även till att man kan sätta en tidsspärr för hur länge informationen ska vara tillgänglig.
  • sportpappa
    Anonym (ISeeU) skrev 2015-02-27 10:37:00 följande:
    Jag menar naturligtvis hanteringen av känsliga uppgifter. Men bäst av allt skulle vara om vi struntade helt i övervakningen. :)
    Anser du att information från biltullarna är känslig information? Om jag äger bilen så har jag väl rätt att kolla upp var den varit så att jag faktiskt betalar rätt avgifter?

    Känsliga uppgifter är redan väl skyddade och det loggas vem som tar del av dem. De som har tillgång till systemen har det av en anledning. De behöver det i sitt yrkesutövande och gör då slagningar ofta. Då är vi tillbaks i att en chef som inte har koll på varför en person ska slå på en viss person ska besluta om att man har rätt göra sökningen. 
  • sportpappa
    Anonym (ISeeU) skrev 2015-02-27 10:49:59 följande:
    Varför låna ut bilen om du vill ha kontroll över vad den andre gör under tiden som denne lånar den?
    Det ville jag inte göra. Jag ville kolla att jag betalar rätt avgift. Då måste jag få reda på var den varit och korrelera det mot var en viss person varit. 

    Det jag menar är att datan kan vara nödvändig för en viss typ av kontroll (korrekt avgift) och egentligen harmlös om man litar varandra. När fakturan för biltullarna kommer hem så kollar vi gemensamt på den och ser om den verkar stämma med var vi varit.
    Om datan däremot används för att kolla upp och kontrollera en annan person så är det skadligt.
    Datan är kopplad till bilen. Om jag äger bilen så har jag rätt att ta del av den.
  • sportpappa
    Anonym (ISeeU) skrev 2015-02-27 11:05:51 följande:
    Som sagt. Bort med alla registreringar om hur vi människor rör oss. Det ska inte vara möjligt att ta reda på om jag har varit hos kusinen eller gått på bio idag, bara för att man i storebrors Sverige vill ha makt och kontroll över alla invånare.
    Om du inte betalar med kort så finns det inga uppgifter om att du varit på bio. Cykla till din kusin så finns det inga uppgifter om att du varit där.

    Anledningen till de flesta register är inte för att övervaka utan för att tjänsterna kräver spårbarhet och för att det är bekvämt. Om du betalar med kreditkort så måste det under tid finnas uppgifter om transaktionen för det kanske inte var du som gjorde den och då ska du få pengar tillbaks eller så vill du returnera en vara du köpt på kreditkort och få pengar tillbaks. Utan register vet vi inte att du köpt något för hur mycket eller när.
    När du kommer till biografen drar du kreditkortet du betalade med så får du ut biljetterna.
    Nu har vi biltullar och då ska de betalas. Hur ska man veta att det faktiskt är du som kört igenom biltullen? Om du ifrågasätter en dragning så måste de ha bevis på att det var din bil som körde igenom.
    Kameror på lokaltrafiken är för att förhindra och spåra skadegörelse och andra brott. Lokaltrafiken loggar hur du rör dig för att optimera rutter och antal turer. Utan loggningen så skulle kostnaderna öka eller så blir rutter och turer helt fel.

    Vi går mot att mer och mer data samlas in. Det är för att förenkla och förbättra för oss människor. Det gör saker billigare för man kan planera samhället bättre. För att minska miljöpåverkan. Det är för att företag ska tjäna mer pengar eller minska sina kostnader genom att optimera varulager, transporter, produktutveckling m.m. Det finns mängder av fördelar genom att samla in och samköra all data.

    Självklart går det att använda för att skada människor om man är lagd åt det hållet. Jag är för total öppenhet, men sen har jag inte några konstiga sjukdomar, åkommor eller problem på något sätt, inga extrema åsikter, inte politiskt intresserad, inte religiös, eller har nog något annat som går att använda emot mig. Då är det ju lätt att vara helt öppen med allt och se alla fördelar det leder till.

    Jag kan inte prata för hur andra upplever det utan det får de göra själva utifrån sina upplevelser och vad de har att dölja eller känner att de måste dölja av någon anledning.
    Jag förstår att det finns saker man vill dölja, men min åsikt kring det är att felet framförallt ligger hos de andra människorna som gör att man måste dölja något.
  • sportpappa
    Anonym (Ts) skrev 2015-03-05 14:12:58 följande:
    Nu kategoriserar du människor i två grupper. Bra och dåliga. Med dåliga syftar jag på de som har något att dölja, enbart eftersom du säget att felet ligger hos dom.

    Vilken kategori tillhör du?

    Låser du dörren när du går på toa? Kan du skriva dina lösenord här, till din mail, facebook, familjeliv osv? Kan du publicera alla dina sms på nätet för alla att läsa? Berätta allt för din chef som du berättar för din fru? Publicera alla dina internetsökningar för alla att läsa?
    De jag kategoriserar som dåliga människor är de som gör att man känner att man måste dölja något, dvs. de som utnyttjar information på felaktigt sätt.
    De som känner att de måste dölja något har jag inte värderat. Jag hade i alla fall ingen avsikt att göra det.
Svar på tråden Övervakningssamhället