Inlägg från: thenotmum |Visa alla inlägg
  • thenotmum

    Trotsa Tingsrättsbeslut

    Varför är det så (i de flesta fall) att mamman kan göra precis hur hon vill?

    Vi har Tingsrättsbeslut på umgänge, pga att barn o mamma inte kan komma överens. Mamman träffar barnet i smyg på väg till skolan VARJE dag, ringer o säger att hon ska skjutsa hem barnet nästan varje dag. De ska ses 1 dag i veckan plus 1 dag varannan helg inget mer, pga tidigare bråk.

    Trots detta får man bara till svar att det inte går att göra nåt.

    Ursäkta att ja är förbannad, men va faaaan är det för mening att sitta i tingsrätten o få ett beslut på hur de ska umgås när mamman ändå kan göra hur faan hon vill?

    Om vi skulle komma o säga hej på deras umgängestid skulle vi få vite o straff o hela skiten. Vad är skillnaden??

    Ja skulle inte bry mig om det inte vore så att jag ser att det påverkar barnet negativt.

  • Svar på tråden Trotsa Tingsrättsbeslut
  • thenotmum
    Anonym (Mamma) skrev 2015-03-09 12:32:57 följande:

    Jag förstår nog inte riktigt, bråk mellan mamman och barnet eller mellan er?


    Bråket har varit och är mellan barnet och mamman.
  • thenotmum
    Aniiee skrev 2015-03-09 12:40:57 följande:

    Så.... mamman "får" träffa sitt barn 6 dagar i månaden, och då missunnar du henne 20 minuter om dagen när ungen går till skolan?

    Är det så att barnet inte vill träffa mamman? Har ungen sagt att den där smygpromenaden till skolan inte är omtyckt? Eller är det bara du som vill ha någon slags järngrepp om ungen och mammans förhållande?


    Barnet vill inte säga emot mamman som ringer konstant o tvingar barnet att ljuga för pappan, "för då gråter hon bara hela tiden som hon ändå gör".

    Som ja skrev först (om du läste hela) så om det skulle det va positivt att de träffas så ofta enligt någon annan än mamman själv så skulle ja inte säga nåt om det. Problemet är att alla som mamman blandat in säger att de bör träffa mer sällan för att inte ha en uppretad situation.

    Ja barnet skäms över sin mamma som skämmer ut genom att ropa o kramas framför kompisar o lyssnar inte på när barnet säger nej.

    Känns nästan på ditt svar som att du tar åt dig personligen, är det så vill ja passa på att fråga hur det funkar när man tycker att man har rätt att gå över lagen för att göra som man vill?
  • thenotmum
    Aniiee skrev 2015-03-09 14:41:00 följande:

    Barnet behöver alltså lite stake. Dags att ge det, kanske. Och mamman kanske behöver kontaktförbud? Ett umgängesbeslut är inte lag på det sättet.


    Psykiskt nedtryckt av mamman sen flera år så vi försöker bygga upp självförtroendet, där vore det bra om de såg de dagar som är beslutat. - då barnet kunde hinna få lite stake innan nedtryckningen börjar om. Kontaktförbud måste finnas bevis för att fe o det räcker inte med Läkarintyg på skada eller polisanmälan av soc tydligen tyvärr.
  • thenotmum
    Anonym (Hmmmm) skrev 2015-03-09 14:46:14 följande:

    Varför ska man sitta i tingsrätten och få beslut om besöksförbud när killen hela tiden överträder de?

    Ja du TS. Det finns personer som skiter i lagar och förbud. Hon kan göra hur hon vill trots att hon inte får. Du kan gå mot röd gubbe trots att du inte får.


    Det är just allt detta ja menar, varför ska man lägga energi på det? Men gör man det inte så riskerar man att få skit istället för man inte tagit föräldraransvar..

    PS röd gubbe är inte olagligt att gå mot men ja förstår din tanke ; )
  • thenotmum

    Ville bara bekräfta att mamman kan göra va faan hon vill!

    Fick en tillsägelse i tingrätten o ökat umgänge som "straff"...

  • thenotmum
    Anonym (?) skrev 2015-03-29 09:27:38 följande:

    Så med andra ord så får mamman träffa barnet när hon vill fast man har ett umgängesavtal vid TR?

    Detsamma händer hos oss rätt ofta. iaf 1-2 gånger under vår umgängestid så råkar den andre komma förbi barnens skola för div ärende eller för att hon saknar barnen. Vet inte om vi kan göra något åt det.


    Japp avtalet är fastställt vid TR o inget går att göra sålönge man har gemensam vårdnad.

    Det enda det gör är att det är till vår fördel vid stämning om ensam vårdnad att hon inte sköt tiderna...

    En knäpp på näsan att så får du inte göra men det blev ju ändå utökat umgänge... så hon bryr sig ju inte

    Domaren sa att hon inte får men om det är på barnets initiativ så är det inget att göra, men om hon ringer o ringer så går barnet tillslut dit för att slippa tjatet...
  • thenotmum
    Johan70 skrev 2015-04-02 13:27:10 följande:

    Att ansöka om ensam vårdnad med hänvisning till att hon struntar i umgängesöverenskommelsens regler och intentioner och dessutom är psykiskt nedtryckande mot barnet, låter som en bra idé. Säg till om du behöver hjälp.


    Vi är redan där, väntar på att datumet ska komma. Men vårdnad gör ju ingen skillnad, den om det blir som vi vill blir ensam, men mamman har ju umgängesrätt ändå. Vilket ja tycker ska vara om hon kan klarar det, men hon kan ju fortfarande göra hur hon vill eller vad är skillnad då?
  • thenotmum
    Johan70 skrev 2015-04-07 23:27:43 följande:

    Om hon inte är vårdnadshavare, finns det betydligt större möjligheter att ingripa mot henne om hon går utöver sin bestämda umgängesrätt på det sätt som hon gör nu. Den som har vårdnad kan i princip undanhålla barnet från andra (även från en annan vårdnadshavare) om hon vill, men den som inte har vårdnad kan bedömas begå brottet egenmäktighet med barn eller liknande.


    Om man tänker månader framåt o det blir som vi vill, då måste man väl gå tillbaka till TR för att hon ev ska kunna få straff?
  • thenotmum
    Anonym (Pucko!) skrev 2015-04-08 05:20:45 följande:

    Straff!? Hahahjahahaha!


    Vet inte om du syftar på dig själv som pucko (det verkar ju lite knäppt) men ja straff, för att hon psykiskt misshandlar sitt barn, o fysiskt för den delen.

    Straff är oxå att betala vite om man inte gör det rätten bestämmer man ska göra.

    Så visst det är morgon nu o ja är trött men ja förstår inte kommentaren?
  • thenotmum
    Anonym (Pucko!) skrev 2015-04-08 11:05:38 följande:

    Hur ska du kunna bevisa nått? Ord mot ord. Lämna andras barn ifred. Skaffa egna för fan! Och håll dig ifrån begagnade män! PUCKO!


    Oj du måste ha ett jobbigt liv, hoppas du har nån du kan prata med så du kommer framåt o kan må bättre.

    Om du sen vill ha svar på din kommentar så har pappan bevis i mängder, mamman är redan polisanmäld o soc tycker inte att mamma o barn bör träffas själva.

    Ja tycker begagnade män är bättre, dom har ju erfarenhet, men det har ju väldigt lite med saken att göra.

    Jag har egna barn, men spelar ingen roll om ja skulle ha 50 egna barn så skulle ja inte tycka det är okej att misshandla sitt barn.

    Hm låter nästan som det kanske är den misshandlande mamman själv som skriver?
  • thenotmum
    Kjell2 skrev 2015-04-08 11:46:51 följande:

    Vill ni få en straffrättslig påföljd kan ni vända er till polisen direkt.

    Anser ni det olämpligt/skadligt/farligt att mamman kontaktar barnet under er umgängesperiod kan ni söka kontaktförbud eller få ett tillägg i umgängebeslutet hos tingsrätten

    Mer generellt:Att mamman kontaktar och pratar med barnet under pappans umgängestid är troligtvis inget tingsrätten kommer elda upp sig mycket över.


    Aha, så man tar det via polisen.

    Nä det är inte att hon ringer, det väljer barnet själv att inte svara. Det är att hon i hemlighet tar hem honom till sig på morgonen när han är påväg till skolan o säger att han inte får säga nåt. Samt att det är då de brukar börja bråka innan han ska till skolan.

    Ett kontaktförbud när hon inte har umgänge känns så taskigt överdrivet, men inget av detta är ju normalt beteende så, de va en sak att ha med sig i bakhuvudet.
  • thenotmum
    Kjell2 skrev 2015-04-08 13:20:44 följande:

    Är barnet äldre får ni lära barnet att säga nej.

    Är barnet yngre så ta smällen och följ med till skolan.


    Barnet är mellanstadie men är duperad av sin mamma så kan inte säga emot (rädd att de ska börja bråka, då har mamma sagt att vi inte får träffas alls )

    Följer till skolan gör vi idag för att undvika detta. Men så fort vi hittat lösning till en situation så hittar mamman på nåt annat dumt. Det är så (i min värld) ologiska saker så vi har inte kunnat förutse dom.

    Det är inte bra att barnet åker bil med mamman, när dom bråkat i bilen har det hänt flertal gånger att barnet försöker öppna dörren o hoppa ut i farten o hon vägrar aktivera barnlås. - vad hände, flera gånger har hon ringt o åkt från jobbet för att skjutsa hem barnet för att sen åka tillbaka o jobba. Sen blivit jättearg o skrikit att vi är diktatorer (till barnet) för att vi sa att barnet inte skulle hem än utan skulle varit kvar tills vi hämtar.

    Hämtade upp hos en kompis o tog med dom till pulkabacke (vi fick inte tag på varken barn eller kompis, o hon skulle varit på jobbet) skjutsade hem barnet en timma senare än barnet skulle va hemma från skolan. -snacka om oro!

    Allt sånt här på dagar de inte ens ska träffas.
Svar på tråden Trotsa Tingsrättsbeslut