• Tecum

    Varför är män så rädda för att gifta sig?

    Jorunn2 skrev 2015-03-16 16:56:29 följande:
    Nä, borgerlig vigsel går ju lika bra. 

    Fast samboavtal - går det verkligen att reglera sådana saker i ett samboavtal? Inte arv i alla fall, det är jag helt säker på. Samboavtal har låg status jämfört med sådant som by default ingår i ett äktenskap.
    Om ni upprättar ett inbördes testamente så ärver ni varandra och du behöver inte oroa dig för att "hans syskon stormar in och tar allt". Det är ganska enkelt.
  • Tecum
    K grrl skrev 2015-03-16 20:37:49 följande:

    Är de...?
    Min första make friade efter några veckors relation, vi gifte oss efter tre år tillsammans. Jag begärde skilsmässan.

    Min andra make efter nio månader, vi gifte oss efter två år tillsammans.


    Där ser man, män vill ha äktenskap och kvinnor skilsmässor...
    Ser du svaret nu TS...?
  • Tecum
    Anonym (I do) skrev 2019-10-19 07:02:50 följande:
    Vill din fästmö absolut ha stort traditionellt bröllop? Annars kan ni gifta er borgerligt och göra en betydligt mindre ceremoni. Utan stort kalas.
    Det går även att gifta sig i kyrkan utan att det måste vara stor ceremoni och massa folk, om nu tjejen kräver kyrkligt bröllop..
Svar på tråden Varför är män så rädda för att gifta sig?