• Anonym (x)

    Jimmie Åkesson hos Skavlan

    Ermengard skrev 2015-03-31 20:05:42 följande:
    Fast då har vi istället problemet, att allt vi gör för att underlätta för dem att vara här, att ge dem en trevligare och bekvämare tillvaro när de är här, bara får dem att fortsätta komma hit. Och ännu flera, allteftersom ryktet går i Öst om allt vad man får gratis här.
    Se ovanstående inlägg
  • Anonym (x)
    Anonym (Blueberry) skrev 2015-03-31 20:06:53 följande:
    Jag blir glad om man förnekar att man trivs med tiggeri i varenda gathörn. Om man inte känner sig träffad så är ingen skada skedd. Dessutom är det inte smutskastning, det är slutsatser.
    Skitsnack negativa slutsatser om andra utan kunskap är smutskastning.
    Dessutom är det fult att pålägga andra åsikter som man inte vet något om.
    Fråga istället. 
  • Anonym (x)
    Anonym (förbud) skrev 2015-03-31 20:09:14 följande:

    Som det så skarpt anmärktes innan så är det fan bara såna som dig som avhumaniserar andra människor.


    Vi andra säger bara att man kan ska och bör begära så mycket mer av folk som vistas på våra gator.


    Då inte att bjuda på räkmacka.


     


    Absolut men då ska dom också ges chansen och framförallt inte baktalas och utsättas för hat, när dom försöker. 
  • Anonym (x)
    Anonym (förbud) skrev 2015-03-31 20:19:11 följande:

    Jag väljer att betala för att lösa problemet framför att pumpa in pengar för att underhålla de.


    Underligt hur allt det relevanta i postade länkar bara gick dig förbi, där fanns bevis på allt du blundar fortfarande för.


    Har dom? I vems plånbok?
    Ingen är intresserad över att integrera zigenare, vi har egna klaner som visar det är svårt om inte omöjligt att få in nån i samhället som inte har den önskan, omkring som att tvinga hjälp på en missbrukare som inte önskar eller har behov av det.
    Hur menar du att det är en investering när det är likvärdigt med minimum två tiggare på gatan? Hur lönar det sig med att ha tiggare på gatan?


     


    Och hur tycker du man ska lösa problemet då?
    Hur var det nu med att tro mer om folk på gatan, försvann det ut genom fönstret när det inte passade längre.
    Fine, du vill inte betala, det är ok, men gnäll då inte på konsekvenserna av ditt egna val. 
  • Anonym (x)
    Anonym (Blueberry) skrev 2015-03-31 20:20:15 följande:
    Då måste man särbehandla folk. En hemlös svensk pissar i gatuhörnet -böter.
    En tiggare skiter i parken - en klapp på axeln. 
    Vad hjälper förståelse?
    Det skrev jag inte, det är din slutsats. 
    I det har jag ingen åsikt, men det är klart att ska en bötfällas, ska det gälla alla.
    Självklart, jag pratade rent moraliskt.
  • Anonym (x)
    Anonym (Blueberry) skrev 2015-03-31 20:23:20 följande:

    Om svenskar baktalar tiggare, har du förståelse för det? Förståelse är ju ett honnörsord för många som värnar tiggarna.


    Frågar du mig så nej.
    Jag erkänner att jag har väldigt lite förståelse för människor som gör illa andra, i synnerhet när man ger sig på utsatta grupper. 
  • Anonym (x)
    Anonym (förbud) skrev 2015-03-31 20:25:13 följande:

    Ingen baktalar genom att anmärka fakta, hat, tragiskt men sant har dom däremot gjort sig förtjänta av genom att komma hit och förstöra för oss.


    Inte för jag säger det är rätt men hela situationen är onödigt, responsen oundviklig.


    Vad menar du med att dom försöker, tar dom gladligen emot allt som serveras framför dom utan att göra det minsta själva mer än att förstöra och ofreda.


    Att försöka är att lära sig språket och bidra till landet som i att jobba, dom gör precis rena motsatsen.


    Det tragikomiska i det hela är att dom har lägre arbetslöshet i sina hemländer än vad Sverige har, bara det, vill man ta framför att skapa så är det ett val man gör.


     


    nej inte fakta, det är inte att baktala men i den här tråden har det handlat om tro, inte fakta spekulationer och illvilja.

    Jag tycker inte heller om den gatubild vi har fått, men att ge sig på enskilda romer gör ingen nytta mer än att man möjligen får en kortsiktig tillfredsställelse av att nån rom blir misshandlad. 
    Ställ krav på våra politiker istället det är dom som kan göra något åt sitautionen. 
    Sätt press på EU att sätta press på dom länder som romerna kommer ifrån främst Rumänien och Bulgarien då. 
    Responsen är inte alls oundviklig, inte om man tänker till lite. 

    även om arbetslösheten är lägre i hemländerna så är möjligheten till arbete där obefintlig, pga diskriminering.
    Annars skulle dom ju inte komma hit och tigga.
    Hade dom ett annat val vore dom inte här. 

    En del försöker också lära sig språket, och dom försöker sälja saker istället för att tigga, 
    Dom bygger latriner och bajamajor i lägren och sen blir dom bortkörda och allt går om intet tillbaka på ruta 1. 
    Hur många gånger tror du man orkar med det samtidigt som man blir utsatt för spott och spe?
  • Anonym (x)
    Anonym (förbud) skrev 2015-03-31 20:28:37 följande:

    Det är sån förståelse som skapar mer förståelse, som i hatet som uppstår mot dom, tyvärr.


     


    Anonym (x) skrev 2015-03-31 20:22:43 följande:
    Och hur tycker du man ska lösa problemet då?
    Hur var det nu med att tro mer om folk på gatan, försvann det ut genom fönstret när det inte passade längre.
    Fine, du vill inte betala, det är ok, men gnäll då inte på konsekvenserna av ditt egna val. 

    Upprätthålla lagar kan ju vara en mycket bra början, allt dom gör här är olagligt.


    Jag tror och är övertygad om att dom är kapabla att hålla en anställning i sina hemländer bara dom önskar det, gör inte du?
    Eller är det en handikappad stackars liten folksamling som inte ens klarar av att sköta sina behov som man ska?


    Jag VILL betala, polis att upprätthålla landets lagar, inte kasta en snöboll utför en lutning och kolla hur mycket den växer.


     


    Och ändå är du inte intresserad av att ge dom möjligheten att vistas här utan att behöva bryta lagar, då ska du inte heller gnälla på att dom gör det, när dom inte har något annat val. 

    hur ska dom kunna hålla en anställning när dom inte får nån i sina hemländer, tänk nu lite. 
  • Anonym (x)
    Anonym (Blueberry) skrev 2015-03-31 20:29:48 följande:
    Ingen specifik är utpekad. Så om ingen känner sig träffad så existerar inte problemet.
    Spelar ingen roll det är lika lågt för det och något man bör avhålla sig ifrån.
    Framförallt för att det är ganska korkat att dra slutsatser om andra som man inte vet något om på ett negativt sätt.
    Det säger mer om en själv än vad det säger om dom man uttalar sig om.
  • Anonym (x)
    Anonym (Blueberry) skrev 2015-03-31 20:34:59 följande:
    Så om jag säger till en kompis att jag tycker det är trist att ha tiggare i varenda gathörn och vill inte ha dem där, jag störs av dem när jag promenerar i parken, tycker du då att jag baktalar dem och gör dem illa?
    Nej, det tycker jag inte.
    Då pratar du om dig själv och hur du påverkas.
    Det är helt ok.
    Baktalar gör du om du uttalar dig om andra människor, och så var det ju inte i ditt exempel. 
  • Anonym (x)
    Anonym (Blueberry) skrev 2015-03-31 20:42:58 följande:

    Jag tycker man ska visa den vanlige Svensson mer förståelse.
    Svensson jobbar, betalar skatt, deklarerar, sopsorterar, köper ekologiskt och gör vad hen ska och ägnar sig inte åt brottslighet. När Svensson blir irriterad på det ökande tiggeriet så ska hen bli skambelagd bara för att hen inte visar mer förståelse. Varför det? Är han högre stående än andra människor och därför ska avkrävas en högre moral?


    För att jag förväntar mig av vuxna människor att dom har förmåga att tänka ett steg längre än bara till den intiala känslan.
    Dessutom så är svensken i ett sånt klart överläge mot den tiggande och det är i min bok alltid värre att slå på den som är svagare än en själv. 
  • Anonym (x)
    Anonym (Blueberry) skrev 2015-03-31 20:45:47 följande:
    Du tycker inte det spelar roll. Jag tycker det. Vi har inte samma moraliska kompass. Du tycker det är lågt, det tycker inte jag.
    Tja, det är ju ditt val hur du vill framställa dig själv.
  • Anonym (x)
    Anonym (Blueberry) skrev 2015-03-31 20:47:06 följande:
    Ok. (Se, nu frågade jag direkt) 
    Det gjorde du.
    Bra jobbat. Glad
  • Anonym (x)
    Anonym (Blueberry) skrev 2015-03-31 20:49:05 följande:
    Men tiggare är också vuxna. Svensken är i ett överläge rent ekonomiskt men är han det även moraliskt?
    Nej det tror jag verkligen inte sätt en svensk i samma sitaution med samma förutsättningar och med samma bakgrund och uppväxt 
    Eller sätt en rom i motsvarande sitaution fast omvänt då 

    Så får du antagligen samma beteendemönster i stort.

    Vad tror du?
  • Anonym (x)
    Anonym (Blueberry) skrev 2015-03-31 20:52:50 följande:
    Jag kan inte välja hur jag ska framställa mig, jag är bara jag. Men det är klart, jag kan sätta på mig en gloria och låtsas tycka saker bara för att framställa mig som bättre än andra.
    Sanning med modifikation 
    Du försöker säkert precis som jag vara dig själv men du kan aldrig visa hela ditt jag på nätet, alltså sker en selektion 
    Alltså väljer du vilka sidor du framhäver och hur du vill framställa dig.

    Vilket inte har ett dugg med att framställa sig i relation till andra att göra. 
Svar på tråden Jimmie Åkesson hos Skavlan