Inlägg från: Anonym (Samsovning) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Samsovning)

    Få 7-åring att sova i egen säng?

    Vår 7-åriga dotter har samsovit med mig och min sambo sedan dag ett. Vi ser än idag inga bekymmer eller problem med att hon sover med oss, men jag tycker hon börjar bli lite väl stor nu och det börjar bli rätt trångt i sängen.

    Jag vet inte hur vi ska få våran tjej att sova i sin egna säng i sitt egna rum, när hon nu är van att ha sovit med oss i våran säng, i vårat rum under hela sin livstid. Vi har pratat om detta flera gånger och testat oss fram att hon ska testa på, men det går inte. Hon får panik och gråter. Vi har testat på att ligga tillsammans med henne i hennes säng tills hon somnar, men det funkar inte. Hon slappnar inte av och är orolig. Lägger vi över henne i hennes säng när hon somnat, så vaknar hon efter en stund och går tillbaka till vår säng igen. Känns som vi testat på det mesta.

    Ni andra som samsovit länge med era barn, hur gick ni till väga när barnet skulle börja sova i egen säng? Alla tips och råd välkomnas!

Svar på tråden Få 7-åring att sova i egen säng?