• Pescetarian

    Vad är det bästa för barnet, egentligen?

    Det verkar som att pappan har svårt att se till ert barns bästa, utan istället ser det som en slags maktkamp mellan honom och dig. Kan det stämma?

    Eller så är han bara väldigt egoistisk (så låter det iaf när du skriver att han inte har nån lust att gå och lägga sig tidigt tillsammans med barnet).

    Vad är det för andra prioriteringar han gjort? Vilken normal förälder låter det gå flera veckor mellan umgängestillfällena? Och vilken normal förälder tvingar med sig sitt barn mot barnets vilja!? Och (förlåt nu, men) vilken normal förälder står och ser på när barnet åker iväg i det tillståndet!?

    Jag tycker att ni ska vara lyhörda och lyssna på barnet!

    Innerst inne tror jag ärligt talat inte att något barn mår bra av att ha två hem, två sängar, osv, osv, osv. Att tvingas byta hem ideligen. Fruktansvärt! - De flesta vuxna skulle nog inte heller vilja ha det så, så varför tvingar man sitt barn att ha det så!?

    Nä, lyssna på barnet! Pappan får ställa upp och ha umgänget med ert barn i barnets hemmiljö. Inget snack om saken. Ser han inte det självklara i det, så är han nog inte mycket till pappa. Fast han verkar ju inte vara någon särskilt bra pappa om han låter det gå månader innan han träffar sitt barn. Vad kan vara viktigare?

    Ni borde ta kontakt med Familjerätten.

  • Pescetarian
    Anonym (?) skrev 2015-03-31 15:45:13 följande:

    ENKEL FRÅGA:

    Tycker DU att man ska TVINGA iväg en gråtande och skrikande 4,5-åring, mot dennes vilja?

    JA eller NEJ?

    (Känns som ett hett ämne, ändå så otroligt få svar).


    NEJ, det tycker jag INTE.

    Varför du får så få svar beror nog på att folk inte har så mycket att säga emot. Kärringarna på det här forumet trivs bara i trådar där de får chansen att trycka ner och mobba skiten i Trådstartaren.

    Tror inte att många håller med pappan i detta. De flesta håller nog med dig och därför får du så få svar. Det är inte lika kul att skriva i trådar där man håller med och inte har något att säga emot. Folk är på krigsstigen här vettu!
Svar på tråden Vad är det bästa för barnet, egentligen?