Mjuka och vattenavvisande eller hårda och vattentäta skor?
Jag har en 17månaders och en nybliven 4åring som skulle behöva skor. Deras fötter har vuxit massor under vintern så vinterkängorna är urvuxna och urvalet på vår/sommarskor har varit så litet att vi valt att avvakta lite. Under tiden har de haft gummistövlar vilket inte varit något direkt problem med tanke på vädret.
Nu börjar det äntligen komma in lite mer "vanliga" skor/gympadojor men vi vet inte riktigt hur vi ska tänka. Ska de vara rejäla, vattentäta skor (äldsta hade sånna förra året) som då samtidigt är stela och klumpiga? Eller ska man sikta på ett par mjukare skor som bara är vattenavstötande (äldsta hade sånna året innan)? Regnar det kommer de ju ha stövlar oavsett.
Yngsta går bra för sin ålder men ramlar ju självklart ibland, äldsta är väl som de flesta 4åringar som hoppar, springer och klättrar.
Hur tänker ni? Olika för barnen?