• Guapa

    Hur mycket fick ni när ni fyllde 18?

    Anonym (Lovle) skrev 2015-04-10 07:38:43 följande:

    Minns inte vad jag fick i födelsdagspresent när jag fyllde 18, men det var inga pengar iaf. 

    Dock har jag efter det fått både bröllop, bil, körkort och hjälp att inhandla min första lägenhet. 

    Vi kommer inte ge våra barn några pengar, speciellt inte när dom fyller 18, men givetvis kommer vi hjälpa med tex kontantinsats och körkort.


    Det har varit liknande för mig. Jag fick aldrig något speciellt på mina födelsedagar (föräldrarna var inte så mycket för presenter öht) men har fått bidrag när jag behövt det, ex språkresa på högstadiet, körkort efter gymnasiet, bidrag till kontantinsats till första lägenheten etc. Skulle jag räkna ihop allt "extra" de betalat för mig i form av resor, kontantinsats, körkort, cyklar, skidor etc så för det sig nog om ett par hundra tusen genom årens lopp.

    Jag är nog rätt bortskämd men jag har dock aldrig bett om något utan de har själva erbjudigt sig att bidra, uppmuntrat mig att ta körkort, åka på språkresa etc.
Svar på tråden Hur mycket fick ni när ni fyllde 18?