• nernu

    Hur mycket fick ni när ni fyllde 18?

    Jag blir så arg av sånt här. Människor som har mycket pengar har ingen rätt att säga eller tycka nånting. De har inte heller rätt till några känslor för de har ju så mycket pengar. De ska tiga och bjuda för annars är de arroganta och värdelösa människor. De ska existera för att de som inte har lika mycket pengar ska ha någon att klaga på. Sinnessjukt! 

    Här kommer en liten nyhet till er sura missunnsamma människor med vidrig människosyn. Man blir INTE lyckligare för att man har pengar och man är INTE bortskämd bara för att man har rika föräldrar. Jag ger banne mig mer pengar till välgörenhet och är betydligt mer generös med mina pengar än mina vänner som "minsann" har slitit ihop allt själva. 

    Jag har inte behövt arbeta men jag har gjort det ändå för att jag ser ett värde i att arbeta. 

    TS och alla andra som har snälla föräldrar. Skit i alla människor som tror att de har rätten att behandla er som kattskit bara för att ni har pengar! 

  • nernu
    Anonym (Skryt) skrev 2015-04-10 14:33:14 följande:

    Börjar seriöst lessna på "skryt" och speciellt när det gäller pengar. 
    Håll era gåvor och pengar för er själva istället.. 


    Absolut. Då kan du hålla din otrevliga attityd och avundsjuka för dig själv också?
  • nernu
    MEE83 skrev 2015-04-10 14:41:23 följande:
    Lycka är något subjektivt, det man kan konstatera är att pengar till en viss gräns, gör livet lättare, vilket kan generera lyckokänslor, du kan eliminerar potentiell oro, oro över hur man skall betala räkningarna till exempel, oro är inte något positivt, och det kan skapa stress. 

    Pengar kan också köpa tid, och den tiden kan generera lycka. Har man tid att göra Y, istället för X, om Y då är något som man tycker är roligare och mer givande än X, så kan det göra dig lyckligare.

    Det betyder förstås inte att pengar gör dig lyckligare, det finns ju en mängd andra parametrar att ta med i ekvationen. 
    Pengar kan påverka människor väldigt negativt också. Läste nyligen att människor som lagt över en viss summa på sitt bröllop var mer benägna att skilja sig till exempel. Kändisar som har uppmärksamhet och pengar knarkar sig till döds. Pengar kan göra livet surt för en. Jag blev i princip mobbad under hela min uppväxt. Kallades bortskämt rikemansbarn och då hade jag inga fina grejer och mina föräldrar var inte extremt rika. Pengar var bara skit. Hade hellre sluppit alla elaka kommentarer. Men det skulle någon utan pengar förstå för de tror ofta att om de bara fick pengar så skulle livet bli fulländat. Puckon!
  • nernu
    Anonym (Kommer inte ihåg) skrev 2015-04-10 16:00:51 följande:
    Dina pengar? Som du fått till skänks av mamma och pappa? Klart som fan du är mer generös med dem än om du fått slita ihop varje krona. 
    Så man är per automatik en bättre människa om man är snål och eländig och spenderar sina pengar på cigg och skräp och tar sms-lån i slutet av månaden än om man har fått ekonomisk hjälp från sina föräldrar och är generös mot sina vänner och sparsam för sig själv?

    Jag är för övrigt vuxen och klarar mig själv. Jag är fortfarande lika generös och de missunnsamma vännerna från förr är lika snåla och panka i slutet av månaden.
  • nernu
    MEE83 skrev 2015-04-10 15:26:49 följande:
    Intressant, att fattiga människor tenderar att bli ekonomiskt inlåsta i större utsträckning än de som har bättre ekonomi är ju dock ett känt faktum, klarar du inte av att försörja dig själv ekonomiskt som nyskild, så tvekar du att skilja dig.

    Nu finns det ju sociala skyddsnät i Sverige, vilket gör att man inte egentligen behöver bo på gatan, men i fattiga länder, eller i länder där till exempel kvinnor inte har speciellt många möjligheter att bli ekonomiskt självständiga så är det fortfarande ett aktuellt problem. Rika människor klarar sig själva, och kan då skilja sig utan den oron.  

    Störst problem med till exempel sjukdomar, grovt missbruk och allmän misär finner du dock bland de ekonomiskt marginaliserade grupperna runt om i världen, och inte bland de mer välmående invånarna i en befolkning. 
    Jag ifrågasätter inte att rika generellt sett har det bättre än fattiga. Jag vänder mig bara emot den allmänna bilden av att människor med mer pengar inte har något att klaga på bara för att de har pengar. Lite samma koncept som med vikt. Smala människor kan man kommentera för de är ju så lyckade men tjocka människor är det synd om och därför har de rätt att klanka ner på de smala. Rutten människosyn.
  • nernu
    Anonym (tyra) skrev 2015-04-10 16:49:19 följande:
    Ibland kan det ju vara lättare att vara generös när man har pengar än om man inte har det. För man har helt enkelt inte råd att vara generös.

    Jag tror nog inte att dina vänner vänder sig emot dig för att du fått en halv miljon i 18-årspresent utan för att du verkar vara en ganska oempatisk person helt enkelt.
    Jag hade inte mer pengar än mina vänner för jag gjorde inte av med dem. Mina vänner spenderade glatt pengarna på skräp och sedan klagade de på att det tog slut.

    Jag fick ingen halvmiljon. Om du är läskunnig så ser du att jag inte är ts. Jag är bara riktigt trött på att folk anser att människor med god ekonomi kan man behandla hur som helst och säga vad som helst till för de är ju rika. Jag har aldrig skrutit eller haft fina saker eller skyltat med mina pengar. Mina vänner fick veta det av sina föräldrar och sedan kom de till skolan och påpekade hur rik jag minsann var. 

    Får man fråga hur dyr ens 18-årspresent ska vara för att man ska kunna berätta vad man fick? Vad ska man svara när folk frågar? Bara för att ts får mycket pengar så antar alla att han eller hon har skrutit.
Svar på tråden Hur mycket fick ni när ni fyllde 18?