Inte tala om att man fått jobb KFM
Hej, gör en snabb återblick så ni får sammanhanget.
(Sambon och jag har varit tillsammans i drygt 5 år, vi har båda skulder hos KFM. Båda har varit arbetslösa till och från under dom senaste åren. Detta har gjort att vi levt på låg a-kassa och med försörjningsstöd som komplement. Detta har gjort att KFM inte har kunnat utmäta några pengar till våra skulder, iom att vi redan låg på existensminimum. Vi har inte heller kunnat sparat till en buffert, vilket har varit jobbigt om det har kommit någon extra räkning.)
Men nu har sambon blivit lovad ett jobb från juni till oktober ungefär. Med en hyfsad lön, vilket gör att vi slipper vårt försörjningsstöd och kan börja försörja oss själva istället. Vi har även planerat att försöka spara den överskjutande delen av pengarna, (om vi lever på lika mkt som innan) ca 2000 till en buffert.
Jag kollade på KFM hemsida och räknade lite på hur mycket dom kan tänkas dra av sambons lön och det ligger på runt 2500 kr. Vilket skulle göra att vi kommer ligga på samma nivå som vi har nu och därför inte kan spara till en buffert, som vi vill. Givetvis vill vi betala av våra skulder och göra rätt för oss, men vi vill kunna komma på fötter först och få en bra ekonomi.
Dom senaste 2 åren har vi i början på maj fått hem ett papper från KFM där man ska redovisa sina inkomster osv. för att dem ska kunna göra en löneutmätning.
Men nu till min fråga: Min sambo kommer inte att skriva på sitt kontrakt för jobb förrns han börjar i juni, skulle vi då kunna skriva att han ännu inte vet att han ska jobba. Vilket gör att dem inte vet att han kommer jobba, vilket gör att dem inte drar något från hans lön.