• StarDuzt

    Varning för Arla

    Dera God Morgon Juice 100% Squeezed är en 
    Bluff & Båg-produkt eftersom den är gjord på
    koncentrat - bojkotta skojarföretaget

  • Svar på tråden Varning för Arla
  • sportpappa
    StarDuzt skrev 2015-04-15 10:34:06 följande:

    JObbar du på arla?


    Nej. Jag ifrågasätter bara allt som jag inte tycker verkar rimligt.
    Vad är det som är bluff med produkten?

    Juice på koncentrat görs genom att först pressa frukten och sedan koncentrera den och sedan när det ska förpackas så tillsätts vatten igen. Bra för miljön eftersom man inte behöver transportera lika stora volymer.
  • DickRex

    Säkert mer än 90% av alla juicer som säljs i liter-förpackningar (eller större) är gjorda på koncentrat. Inte bara Arla gör så.


    Läs inte det du tror att jag skriver mellan raderna. ...och försök förstå istället för att missförstå.
  • MsFry

    Jag kan till viss del hålla med TS, att döpa produkten till 100% squeezed jar ju uppenbarligen syftet att få det att låta som om det handlar om juice som inte är från koncentrat. Dock står det ju på förpackningen rätt stort att det ändå är koncentrat (dvs: det är ingen större skillnad från deras andra juicer). Men lite fult kan jag också tycka att det är.

  • StarDuzt

    MsFry fattar - ja det är lurigt att skriva så o på engelska
    o det står inte särskilt stooort att det är koncentrat o ser
    man 100% squeezed skall det ståå såå

    Här är det inte så utan man har tillsatt vatten - hur mycket
    exakt vet vi inte. 
     
    Tropicana är färskpressad - brämhults likaså + de andra
    dyra premiumjuicerna

    Danska Runkeby - fel tydligen Rynkeby är koncentrat
    rakt igenom

  • blomman 2

    Koncentrat eller ej, ingen av dem är särskilt nyttiga att dricka! 30 minuter efter att juicen har pressats försvinner alla vitaminer och mineraler! Det smakar gott men är inte nyttigare än saft! Sedan häller man upp juicen i plastflaskor som avger gifter....Nä,bättre att pressa sin egen juice eller göra fruktdrinkar i blender istället. Krävs lite tid men då får du i dig alla nyttigheterna.

  • MsFry
    blomman 2 skrev 2015-04-15 13:02:27 följande:

    Koncentrat eller ej, ingen av dem är särskilt nyttiga att dricka! 30 minuter efter att juicen har pressats försvinner alla vitaminer och mineraler! Det smakar gott men är inte nyttigare än saft! Sedan häller man upp juicen i plastflaskor som avger gifter....Nä,bättre att pressa sin egen juice eller göra fruktdrinkar i blender istället. Krävs lite tid men då får du i dig alla nyttigheterna.


    Måste allt vara nyttigt då? Kan man inte dricka något bara för att det är gott (vilket juice från koncentrat definitivt inte är)? Så länge man inte överkonsumerar och använder fruktjuice som enda törstsläckare spelar det knappast någon roll att det inte innehåller massa vitaminer.
  • Paulina P P

    Jag gillar inte Arla och undviker deras produkter. Jag köper Norrmejeriers istället.

Svar på tråden Varning för Arla