vasg skrev 2017-06-06 18:15:41 följande:
Nej, hormonpåslaget krävs. Det är det som utlöser ägglossningen. Men du kan få hormonpåslag flera gånger, beroende på om det finns ett ägg som är redo eller inte :) Får du hormonpåslag men det inte finns något ägg som mognat färdigt så släpps det inte :) 
 Jag läser, mycket :) Sedan är jag väldigt intresserad av biologi i allmänhet så då blir det kul att läsa om vad som händer i kroppen. På grund av att jag har PCO och inte alltid ägglossar varje månad så har liksom behovet av att förstå vad som händer i min kropp uppkommit :)
Så kroppen kan alltså göra hormonpåslaget flera gånger, och så känner den när ett ägg har släppts, och när ägget har släppts så går tempen upp?
Det är SÅ coolt. Vilken avancerad skapelse människokroppen är. 
Ser verkligen fram emot att börja tempa och få veta mer om det här.
vasg skrev 2017-06-06 18:19:20 följande:
Sedan kan LH test ge falska positiva utslag om man är gravid eller om man precis ska få mens, då testet inte känner skillnad på dessa olika hormoner :)
Ja detta minns jag från när jag väntade mitt andra barn. Då gjorde jag ÄL-test som visade positivt fastän jag snart skulle ha mens. Jag var alltså gravid!