Anonym (Jag) skrev 2015-04-25 17:31:07 följande:
Jag fick en fraktur i axeln under en operation! Har fått ut 50 000 för sveda och värk och ca 20 000 kr för förlorad arbets inkomst! Har inte gått 1 år efter operationen för att åtgärda skadan och jag är inte bra heller så i höst ska dom göra EN bedömning av invaliditet och ersätta ärren! Ett på axeln och ett på höften då dom flyttade ben därifrån till axeln! Fick för en bruten handled år 2000 ca 18 000kr
Hm intressant. Det här är också en skada på axeln i en led som inte blir bra. Men det är ju en olycka som orsakat den. Hittills har kanske 5-6000 kr betalats ut och invaliditetsbedömningen har nu gjorts som visar på betydande rester som ej kommer bli bra.
exempelvis kan armen ej lyftas helt upp, moment som att ta upp barnen ur badkaret, dra dem efter vid skidåkning och att den gör ont nattetid på den sidan när man sover. Detta påverkar också arbetet som innefattar en hel del tunga lyft och det kommer bli svårt i framtiden att behålla dessa uppgifter.