Inlägg från: isali |Visa alla inlägg
  • isali

    BF Januari 2016 :)

    Plussade för en timme sen, så jag måste hoppa in här. Haha, känns dock konstigt. Tror inte på det dock än Tyst

  • isali
    Linnea1986 skrev 2015-05-01 23:21:17 följande:

    Grattis :) när har du bf?


    Tack! Känns helt jäkla konstigt! Första barnet för oss båda! 26 är jag, han är 27! :)

    Enligt familjeliv så är det 10 januari, och enligt gravidkalendern så blir det 8 januari :) själv då?
  • isali
    Linnea1986 skrev 2015-05-02 00:38:38 följande:

    Bf den 3/1 :) längtar som bara den :) idag fyller ja år o ska till svärmor på mat o bli grattad. Hade man varit längre gången så hade vi sagt till svärmor att vi väntar barn :)


    Vad kul! Åh? Det känner jag är det mest spännande :) att berätta för päronen och svärföräldrar. Så kul! Min mamma har tjatat om barnbarn i några år nu ;)

    Hur länge väntar ni alla innan ni berättar för respektive familj? :)
  • isali
    Caisas skrev 2015-04-26 20:30:37 följande:

    Har inte sett någon tråd för Januari 2016 ännu, inte så konstigt kanske då det är väldigt tidigt. Jag plussade igår, är i vecka 4 (3+3 idag) och har BF 6 januari 2016 om allt går bra. Hoppas ni blir fler som droppar in snart!

    Jag är 26 år, maken 33, och det är första barnet för oss båda


    Hej Caisas! Kul att ses igen :) tror vi sågs sist i de andra trådarna. Du och jag är samma ålder! Och första barnet hära :)
  • isali
    lanylena skrev 2015-05-02 17:11:02 följande:

    Hoppar in här jag också. Fick svagt plus igår på ÄL +9 eller +10.

    Har köpt ett digitalt som jag ska ta imorgon bitti också. Kan inte tro att det är sant.

    Dagens test.


    Kul att se dig här! Woho! Tänk att vi prickade in samma månad :) När är du beräknad?
  • isali

    Hungrig som en varg hela tiden, aptiten är det verkligen inget fel på, haha. Sluppit illamående och symptom idag, skönt, haha. Eller ja, man blir ju lite orolig.


    På något sätt så känns det inte som man är gravid, känner mig för lugnt och jag vill ändå ta ett till gravtest hela tiden. Har inte kunnat låta det sjunka in! Måste ringa BM så att hon kan få bekräfta det ;)

  • isali
    lanylena skrev 2015-05-02 21:17:09 följande:
    Hur var det med ditt fall egentligen? När hade du ÄL? Vet att du väntade in mens som aldrig kom, och blanka test. Berätta
    Jag fick aldrig någon mens förra månaden (5/4 var jag beräknad). Så jag har varit extremt obrydd denna månad att pricka in ÄL med tanke på att jag hela tiden trodde att jag väntade in en mens. Sen kring 18-19-20 april började jag med ÄL tester och fick jättestarka utslag. Och då fick jag även ett spöskreck på ett CB. Så jag började ju tro att jag var gravid. En tjej trodde också stenhårt för jag hade extremt starka utslag på ÄL testerna. Men sen tog jag ett nytt CB dagen därpå och förstod att det var ett spöktest. Sen ringde jag till BM, men hon tyckte bara att jag skulle vänta in mens och inte stressa upp mig så mycket över alla tester. Så jag fick beordran att inte testa mig förrän jag verkligen kände något. Och vänta in mensen!

    Så gick det till liksom. Jag är dock fundersam hur jag ska räkna min senaste mens? Jag har räknat den från då jag skulle ha, alltså 5/4. För jag har knappast gått 8 veckor. Haha, helknäppt!

    Någon annan som fått utebliven mens under bakandet och sen plus?
  • isali
    lanylena skrev 2015-05-02 21:17:09 följande:
    Hur var det med ditt fall egentligen? När hade du ÄL? Vet att du väntade in mens som aldrig kom, och blanka test. Berätta
    Så de superstarka strecken på ÄL testerna var helt enkelt ÄL. För sen kollade jag två dagar senare och de var det andra strecket så osynligt. Man fick nästan kisa för att se det andra! Och då förstod jag att jag hade haft ÄL och förmoligen missat. Men min sambos rackare var tåliga, och väntade nog utanför pärleporten i 3 dagar. Så det gick ändå! Och det är helt fantastiskt :D Att tro att man väntar in en mens och så är man preggo istället :)
  • isali
    lanylena skrev 2015-05-02 21:41:33 följande:
    Haha, vad häftigt! Så kul att vi kan följas åt nu.
    Haha ja, ursäkta om det blev ett grötigt inlägg. Hursomhelst! Vad kul att följas åt! Har inte riktigt fattat det här än :) Är vårat första gemensamma barn, så det är lite extra speciellt! :)
  • isali
    Grus grus skrev 2015-05-02 23:17:22 följande:

    Okej, så här är det. Folk skriver och undrar om det tex är normalt med typ mensvärk när man är gravid osv osv. Och jag har en fråga som liknar såna frågor fast inte alls....

    Är det normalt att vilja bita huvudet av sin man när man är gravid?


    Återkommer på den! Men mest troligt, ja Flört
  • isali

    Lite nyfiken på alla här!

    Vilken vecka är ni i? Hur känns det i kroppen efter plusset och vart bor ni nånstans? :)

  • isali
    Tamses skrev 2015-05-03 11:28:03 följande:
    Jag är i v. 4+4 idag med andra barnet, bor i Skåne! :) mår illa från och till, speciellt till mat os och sen molvärk :)

    Sen är jag fruktansvärt rastlös kan inte fokusera på något sen jag fick reda på det! Hah

    Själv då?

    Jag är i v 4+1 med första barnet, bor i Norrbotten. Jag mår faktiskt ovanligt bra, har go aptit och mådde illa på kvällen tor-fre, men annars ingenting. Man blir nästan orolig att det är så lugnt än så länge ;) Kände mycket innan jag tog gravtestet, sen ingenting. Väldigt lite molvärk!


    Haha, då är vi samma! Jag har helt tappat fokus på allt som måste göras härhemma, tex. Och på jobbet är jag någon annanstans :p

  • isali
    lanylena skrev 2015-05-03 15:12:15 följande:

    Det är ganska svårt att ta in faktiskt! Jag provade även med Clearblues digitala imorse, och det står Gravid 1-2!! Testlagrets sticka fortsätter vara ganska svagt.


    Fantastiskt!!! Min magkänsla sa att du var det! Mången grattis! Woho!!!! :D
  • isali
    Otti skrev 2015-05-05 07:31:36 följande:

    Plussade imorse!!!!
    Så hoppar gärna in här!
    Är i vecka 4, 3+2 tror jag! Så bf blir väl runt den 18/1.
    Andra barnet. Kände när ägget fäste för 5 dagar sedan  på äl+3 och har haft rätt mycket värk efter det och småblödigt ända sedan äl.
    Jag hoppas verkligen att det går vägen!!


    Grattis! :D
  • isali
    WiMe06 skrev 2015-05-05 22:30:14 följande:

    Hej och Grattis till alla som plussat!

    Hänger gärna med här. Fick ett jätte jätte svagt streck på testlagrets stickor igår och ett lite lite tydligare streck idag. Dock negativt på RFSUs digitala.

    Har inte haft så mkt symptom mer än lite molande i magen. Men ikväll kände jag faktiskt att brösten blivit lite tyngre, ömmade väldigt lite när jag tog av bh-n.

    Kommer ta ett nytt test imorgon bitti för att se om det blivit starkare fick MF den 9 april så har inte haft ngn mens emellan. Hoppas att allt går vägen denna gången.


    Stooooort grattis till dig! :)
  • isali
    WiMe06 skrev 2015-05-08 06:50:30 följande:

    Ursäkta den intima frågan men har ni andra mkt flytningar?


    Ohyes!
  • isali
    Femma88 skrev 2015-05-09 07:20:13 följande:

    Hej!

    Testade negativt förra helgen på bim (+-2) men positivt imorse! :D Det var första försöket så jag har inte haft något att jämföra med, denna veckan har jag väldigt orolig över att det var något fel på min kropp eftersom jag haft en del symptom (stickningar, mensvärk, trötthet, utebliven mens) men testat negativt, så nu är det dubbel glädje :D BF ungefär 8/1. Grattis till alla er andra som också testat positivt, hoppas de här första veckorna fram till v.12 går bra för oss alla :)


    Grattis! Samma BF som mig då ;)
Svar på tråden BF Januari 2016 :)