Seven Costanza skrev 2015-06-04 00:30:29 följande:
Någon mer än jag som har typ NOLL symptom? Bara lite ömma bröst. Känner mig orolig att graviditeten avstannat
. Har VUL på onsdag så hoppas på det bästa.
Jag har inte heller några symptom alls, vilket känns oroväckande med tanke på att jag i förra graviditeten låg och spydde och inte kunde äta alls i mellan ca v.7-v.12. Men de säger ju att alla graviditeter är olika, så ska försöka att inte vara för stressad över det och istället njuta av att slippa må illa. Men jag längtar till mitt UL om tre veckor så man ser att allt är bra.
annahs1985 skrev 2015-06-04 09:25:59 följande:
Grattis till dig! Angående snitt, det kan nog bli svårt att få det utan anledning. Har du läst på om för och nackdelar med snitt? Det är en jätte häftig upplevelse att föda vaginalt och har du ingen "skräck" så är det ju absolut att föredra. Jag blev igångsatt med min förra förlossning bf+14, förlossningen tog 42 timmar fick avslutas med sugklocka och upp på operation för att ta ut moderkakan som inte ville ut. Kommer göra om det 7 dagar i veckan :)
Tack! Ja, jag har förstått att de verkligen kommer försöka undvika att ge mig snitt, men jag tog iaf upp det med min BM idag och på henne verkar det inte helt omöjligt. Men vi kommer inte driva frågan så mycket ännu, utan bara prata om det vid besöken, så får vi se längre fram hur det känns.
Jag är egentligen inte rädd för en vaginal förlossning om allt går bra, men det som oroar mig är om det uppstår komplikationer. Jag skulle bli så stressad och få sådan panik och jag är inte alls bra på att hantera det. Är verkligen livrädd för att behöva använda sugklocka eller bli skickad på akutsnitt. Planerat snitt kändes verkligen tryggt och man fick tid att förbereda sig innan och allt gick lugnt och smidigt. Jag som dessutom har problem med att bli stucken behöver verkligen känna mig lugn innan alla stick kommer (speciellt ryggmärgsbedövningen var otäck, den vill jag inte behöva ta hastigt).
Men som sagt om allt går bra skulle jag vara sugen på att testa vaginal förlossning, men eftersom man inte vet det innan så skulle jag 100 gånger av 100 välja planerat snitt om jag kunde.