Inlägg från: LinnJanuari |Visa alla inlägg
  • LinnJanuari

    BF Januari 2016 :)

    Halloj alla fina!

    Har följt tråden sedan start men hade lite problem att ordna ett konto! Men nu så! Är i v 14 (13+4) med första barnet, är 24 år och sambon är 30. Det gick väldans fort för oss, månad ett var vi gravida och det kom som en smärre chock då vi hade räknat med att det skulle ta längre tid, men vi är otroligt glada såklart! :)

    BF alltså 6/1, har inte gjort något VUL eller liknande bevis på bebis. I min kommun Nyköping är de snåla med sånt, får vänta tills 18/8 då är det dags för UL. Har för övrigt mått okej tror jag, illamående och trött, och dålig aptit (har kräktd 3 ggr) så jag har gått ner ett kilo istället för upp. Men jag är inte den nojiga typen direkt, det får sambon stå för hihi! Är mest nyfiken på om det är två då vi har mycket tvåäggstvillingar i släkten. :)

    Mitt blodtryck låg "perfekt" så det var ju kul att få höra något bra på inskrivningen, väntar på svar ifrån blodproverna. Men nu äntligen börjar det gå åt rätt håll med illamåendet känns det som, halelulja moment! Men vågar inte hoppas för mycket, vips så väntar man för länge med måltiden och så är man där igen haha!

    Är det någon som väntar tvillingar i denna tråd?

    Och vad har ni alla tänkt för vagn? (Verkar ju supersvårt!!)

    Ursäkta om det blev en bok i tråden nu! Kraaam

  • LinnJanuari
    aurorasmamma skrev 2015-07-06 22:41:24 följande:

    Vi har samma bf då

    Välkommen hit! Ha ni gått ut med graviditeten ännu? De ha inte vi, vill vänta till efter rul den 10/8. Skönt att du inte mår dåligt. De gör inte jag heller, gjorde ja inte med första heller och upplever graviditeterna rätt lika så långt iallafall .


    Tack! Känns så kul att äntligen kunna bolla allt med alla är :) Jag har berättat för vänner och familj, men inte för mina chefer och bekanta än. Tänkte berätta för cheferna efter semestern. Jag har en provanställning på en ny tjänst inom företaget som gick ut nu 1/7 (gick på semester 29/6 och kommer tillbaka 13/7) så ville inte att min graviditet skulle påverka deras beslut om fortsatt tjänst eller inte.

    Det börjar bli lite jobbigt då vi har arbetskläder och mina vanliga byxor sitter SÅ obekvämt nu. Och har jag min töjbara kjol så ser man kulan, så det är ju bara tur att jag inte är pinnsmal sen innan haha!!

    Ååh jag är bara sååå nyfiken vad det är för krabat där inne!! Pojke/flicka en/två! Längtar ändå tills man har en riktig mammamage :)
  • LinnJanuari

    Jag älskar att vakna på morgnarna, då mår jag aldrig illa (konstigt nog kommer mitt illamående på kvällen) men så kryper sambon tätt intill och lägger handen på magen! iih nu börjar kulan även synas på morgonen! Vilken känsla det är!! :)

    Är det någon som har erfarenhet av den omtalade bugaboo-vagnen? Jag har börjat spåna lite men vill gå på ultraljud först och se så att allt är fint och hur många det är först innan vi bestämmer oss. :)

    Är det fler som har svårt med aptiten? Igår hade jag en bra dag, kändes som att vara i himlen för att man ville äta! :D Är i v 15 (14+2), håller tummarna för att illamående och dålig aptit vänder!! :)

    Kram Linn

Svar på tråden BF Januari 2016 :)