Inlägg från: Anonym (Mamma) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Mamma)

    Gillar att ligga med äldre män – varför ses det som ett problem?

    Det ändrar sig väl när du blir äldre? När den äldre mannen är 40 så är han ju fortfarande i sina bästa år!! 

  • Anonym (Mamma)
    Anonym (Jolie) skrev 2025-02-25 17:23:01 följande:
    Nåja, mitt ex (58 år) fick nyligen en unge med en 23 år yngre tjej på 35. 
    Han är inte speciell på något vis, lite lönnfet och allmänt grå. Fast å andra sidan är hon ingen skönhet heller. 
    Båda jobbar i livsmedelsbutik, träffades på jobbet.

    Vad hon ser hos honom kommer jag aldrig att förstå.
    Var det bara hans utseende DU föll för en gång? Ngt måste han ju ha?
  • Anonym (Mamma)
    Anonym (LP) skrev 2025-02-26 09:57:51 följande:

    Jag tycker det är läge att gå och prata med någon för en dålig anknytning under uppväxten till sin pappa leder till jakt på gamla gubbar! Svårt att över tid ha en relation med någon som är så mycket äldre!


    Ursäkta att jag lägger mig i men för TS är en äldre man en som är runt 40 och det är ju inga gamla gubbar!! DET vore riktigt äckligt😳
  • Anonym (Mamma)
    Anonym (Gubben?) skrev 2025-02-26 14:42:06 följande:
    Var går gränsen för att vara gammal gubbe då?
    För mig som är äldre själv är den ju väldigt hög men relaterat till  en flicka  i TS ålder skulle jag tycka det började bli riktigt äckligt vid 55!! 
  • Anonym (Mamma)
    Anonym (Oraklet) skrev 2025-02-27 17:04:56 följande:

    Skojar du ? Du uttrycker dig som att det först efter 55 skulle bli äckligt för en 24-åring. Så upp till den åldern är det rimligt då eller ? Kräks 


    De kändisgubbar med en ung tjej på armen har fått hjälp av sin agent och / eller betalar dyra pengar via eskortfirma eller annan förmedling. Det är rena affärstransaktioner som ingen av de ingående parterna hade befunnit sig i om det inte finns funnits pengar med i bilden. Ex Bill Belichick. Rena rama skämtet att se detta ?par?. Stolt visar de upp sig, man får ont i ögonen av att se det. Pinsamt och genant. Hon får betalt för att dra på smilbanden. Och mannen är en fårskalle som står jämte och ler belåtet och pöser stolt över den unga mänskan med det betalda leendet jämte sig. de skämmer ut sig båda två men han som äldre borde veta bättre.  


    Vanliga Svenssons är till 99 % ihop med nån i sin egen  ålderskategori +~ några år. Det är bara att se sig omkring. Sen att det finns några få undantag här ja ja, ni är i minoritet. Ni tar upp er själva som nåt slags normalitetsexempel och därmed ihärdigt uppmuntras ju snuskhumrar på denna sida och hoppet väcks om att söta Emilia 18 i kassan på Ica skulle lägga märke till incel - Christer när han handlar.


    Att tycke kan uppstå finns i undantagsfall såklart. Men det hör inte till vanligheterna. Så sluta att få det att låta som det. 


    Den typen av framstötar från äldre män som denna typ av trådar syftar till att uppmuntra undanber sig nog de flesta unga kvinnor vänligen men bestämt. Och idag efter metoo har de flesta kvinnor dessutom mål i munnen och kommer outa snuskhumrar som inte vet hur man beter sig. 


    Jag tänker att det finns män som åldras med stil och sköter om sig och behåller ungdomlig fräschör länge MEN vid 55 tänker jag att huden börjar bli så gammal så den blir äcklig mot en ung kvinnas?! Jag reagerade på uttrycket gamla gubbar och inget annat! 
  • Anonym (Mamma)
    Anonym (Rak-svararen) skrev 2025-03-02 14:55:04 följande:

    Det är verkligen otroligt att se hur långt äldre kvinnor går för att intala sig själva och alla andra att äldre män och yngre kvinnor inte passar ihop.
    Fina kärleksrelationer skall dömas ut oavsett, om man bara frågar tanterna. 
    Avundsjukan hos dessa tanter mot de unga kvinnorna vet inga gränser. 
    Pinsamt är bara förnamnet.


    Märklig tolkning! Det finns tillräckligt många män så de räcker till för äldre kvinnor också!! Den vanligaste relationen är ju ändå mellan människor i samma åldersgrupp!! 
Svar på tråden Gillar att ligga med äldre män – varför ses det som ett problem?