Vilket är bäst att äta?Jag
Sluta hålla på att dutta med lättprodukter. Det går du inte ned i vikt på. Bättre att äta fullfeta saker så du håller dig mätt längre. (och nej, man behöver inte ära LCHF för att äta fullfeta mejeriprodukter eller riktig majonnäs eller riktigt smör).
Ät potatis! Potatis är nyttigt. Och så gott. Vad gäller pastan så ta bort lite av pastan (typ en femtedel) och ha på en äggula så håller du dig mätt längre på ungefär samma kcal. Dryga ut med zucchini, pumpa (spaghettipumpa, kanske=P) eller aubergine om det ändå känns lite. Eller gör egen pasta som faktiskt innehåller ägg, och inte bara är formpressat och torkat mjöl.
Bästa matlådorna är soppa, kall eller varm, i termos. Mättar bra på få kcal. En schysst macka till (med kesoröror, till exempel) är bra lunch.
