Hjälp med bilstol!!!!!
Besafe: Ingen koll
Maxi Cosi: Ingen personlig erfarenhet men har hört att den är kort i ryggen
Multitech: Relativt hög rygg men tar mycket plats i bilen så benutrymmet kan bli litet. Vi testade i bilen men den föll på benutrymme. Kan vändas men det är inte rekommenderat.
Hi Way 2: Tar liten plats i bilen men har relativt kort rygg så långa barn kan växa ur den innan de fyllt 4. Är från 0 kg så har man ett litet/lätt barn är den däremot bra. Billig. Plus-godkänd.
Vi har:
Max-Way: Tar bara aningen mer plats i bilen än Hi Way 2 men är högre i ryggen (1cm längre än multitechen). Smidig att ändra bälteshöjden på. Kostar 2-3000. Plusgodkänd
Two-Way: Tar liten plats i bilen och är billig. Låga sidoskydd och inget stödben men är den största stolen på marknaden, däremot är den inte att rekommendera för ett barn direkt efter babyskyddet. Vi köpte den när yngsta skulle ärva Max-Wayen.
Axkid Minikid: En smal stol med samma rygghöjd som Max-Way. Lätt att ställa in bälteshöjden på och ännu mer lättmonterad än våra Britax-stolar. Tung att bära. Plusgodkänd. Kostar ca 4000