Livrädd inför 3:e förlossningen, behöver tips och råd
Det jag kan tipsa dig om är att försöka fokusera. Lyssna noga på barnmorskan som lotsar dig igenom värkar och förlossningsarbete, gör som hon säger och ber dig om. Hitta fokus nånstans i det hon berättar för dig.
Strunta i andningen, viktigaste är att tänka på djupa långsamma andetag, annars hyperventilerar du. Hitta fokus i andningen genom att titta på en väggklocka eller på CTG-skärmen du har brevid dig, se pulsslagen eller sekundvisaren. Andas i takt. (in 1-2-3 ut 4-5-6 )
och skulle du börja känna panik komma krypandes för att det gör för ont eller är för starka värkar så säg det på en gång , du har hjälp omkring dig . Våga luta dig mot dom du har där vid förlossningen och lita på att dom ser dina behov.