Inlägg från: Minime86 |Visa alla inlägg
  • Minime86

    Äntligen bestämt oss för att försöka få en trea!

    Mamma till två gullegrisar skrev 2015-05-31 15:32:47 följande:
    Hej.. va roligt med barn i samma ålder.. kanske blir gravida samtidigt också ;)

    enligt min app så har jag bim 15 juni men dom senaste månaderna så har jag fått mensen 1-2 dagar innan vad den visar så runt 13-15 juni ska jag ha mensen. Men förhoppningsvis så kommer den inte alls ;)

    Ja jätte roligt :)

    Ja enligt min app (p-tracker) Så skulle jag haft mens den 23/5, men den började 21/5 och ägglossningen skall vara den 4/6, så vi kör på som kaniner nu närmsta dagarna ;)


    Så min BIM kanske ligger runt den 16-17 juni. Men åker bort med jobbet, den 14 juni så jag kommer nog ta ett test på morgonen den 14 juni och se om det visar något. Mycket för att det brukar ofta bli ett glas vin/öl när man är iväg. Iofs även om det visar negativt så kommer jag inte att dricka något, men vore skönt bara att veta :-P Å det känns så långt bort!  haha...

  • Minime86
    Mamma till två gullegrisar skrev 2015-05-31 16:15:53 följande:
    Min app visar ägglossning på måndag men jag har rätt ont i magen och blir illamående under tiden jag har ägglossning (kan ju också vara dagarna innan ägget släpper som jag känner dessa symtom) så vi har myst till i fredags och igår. Blir idag och imorgon också ;)

    Har alltid blivit gravid på första försöket så förhoppningsvis nu med.. Dock andra försöket med mitt andra barn men då hade jag precis missat ägglossningen förmodligen. .

    Det enda dom grämer mig är att jag aldrig gjort cellprov. Borde passat på nu innan..
    Jag brukar alltid få jätte ont i brösten, speciellt höger, det värker precis om när mjölken rinner till efter förlossningen, då vet jag att det är ägglossning, har även rätt mycket molvärk, molvärken har jag haft i helgen, men det kan vara av att jag tog ut spiralen i onsdags, men vi myser till det i alla fall, idag, imorgon och tisdag kanske till o med onsdag :-P haha. så får vi se vad som händer. Karln klagar nog inte ialla fall haha!

    Ja men gud, boka cellprovs tid NU!  Hur gammal är du?
    Jag va ju till BM i onsdags och då frågade hon när jag gjorde cellprov senast, jag sa att det är nog 2 eller 3 år sedan, då passade hon på att ta ett innan hon tog ut spiralen :) Hon tyckte det var bra att få det gjort innan en eventuell graviditet.

    Förra graviditeten då kände jag efter att vi myst till det att ja detta gick vägen, fick som en känsla i kroppen som bara sa att jag blev gravid, låter kanske löjligt, men så var det. Och 2 veckor senare fick jag svaret :) Min mamma har berättat att hon har haft samma känsla, hon har känt direkt att det tog sig.

    Min första graviditet var en så kallad "hoppsan" var inte alls tänkt att vi skulle skaffa barn, men ändå såå välkommen. Andra som jag sa tidigare, tog ut spiralen och blev ganska snabbt gravid :) Så jag hoppas hoppas att det går lika bra nu :)  
  • Minime86
    Bodrum skrev 2015-05-31 20:17:35 följande:

    Jag har också barn i samma ålder som er, minime86 och mamma till två gullegrisar! Så kul att höra om andra som är i nästan precis samma sits. Glad

    Jag är lite spänd inför veckan som kommer, hoppas på att graviditetstestet blir negativt så att vi snart får en ny chans efter MF, alternativt att jag är gravid. Har faktiskt VÄLDIGT ömma bröst, vilket varit mitt enda symptom vid tidigare graviditeter. Men, men, kanske är hormonerna på väg ur kroppen som spelar mig ett spratt, jag vet inte. Visst är det sjukt att man hoppas trots att det är 99% säkert att det inte är något? Som sagt, hänger här så länge och följer er andra med spänning.


    Ja kul att vara i samma sits :) Här har vi precis "myst till det" igen haha :P Lite skumt, har ÄL först på torsdag enligt appen och som jag beskrev tidigare så har jag vid tidigare graviditet "känt att det tog sig" (känslan går inte att beskriva), har en liknande känsla nu... Känns liksom i magen, det är jätte knepigt! Det är säkert inte så, det borde inte kunna bli redan idag, men jag hoppas självklart :P
    Kommer bli galen att man ska vänta hela 2 veckor innan man kan testa! Jag får hem tester imorgon! Köpte även ÄL tester, dock tror jag inte att jag kommer behöva använda dem, men köpte ifall att.

    Men hur kan du veta att det var ett MF? Jag läste att det är rätt vanligt att man kan få en normal mens i början av graviditeten...Jag håller i alla fall tummar och tår att du får ett starkt pluss på stickan! Ska du testa imorgon?


  • Minime86

    JA det har varit en skum känsla, vet inte alls hur man ska beskriva den. Idag däremot har jag haft redig molvärk o stickningar i äggstockarna, så tror att det är ÄL på g inom närmsta dagarna, så blir att sexa på ikväll också ;) mannen får bara finna sig i det helt enkelt haha :-P


    men först ska jag till stallet en stund :)

  • Minime86
    Fsake skrev 2015-06-01 20:26:26 följande:

    Väntar också på bim, äl+2 idag.. Långt kvar till bim.. Många som får plus innan bim, hur kommer ni göra med att testa? Testade på bim mina båda tidigare graviditeter. Men kanske ska testa lite innan.... :)


    Då jag ska bort med jobbet så kommer jag att testa den 14/6 (BIM 18/6) så får vi se vad det visar då. Vet ju att det kan visa NEG så pass många dagar i förväg, men tror i alla fall att jag kommer att testa innan jag far iväg. Annars blir det när jag kommit hem, men tror inte att jag kommer kunna hålla mig till dess :-P
    Oliven2011 skrev 2015-06-01 20:02:00 följande:

    Hejhej vad kul så många vi har blivit i samma sits.

    Minime86 känner igen det där att man känner att det tagit sig. Skum känsla men jag har också haft det så båda tidigare graviditeterna.

    Bodrum håller verkligen tummarna att det inte är mf. Har en bra känsla för dig :).

    Här har det med all säkerhet varit äl tors-fre förra veckan....när jag gick o vänta på bim. Tog äl test igår och det vart helt blankt så tydligt att det var sen äl helt enkelt. Känns så i kroppen också. Nu har jag riktigt ömma bröst och stickningar. Längtar till om 2v ca för att se vad som hänt :).


    Ja det är helt galen men häftig känsla! går verkligen inte att beskriva med ord! Jag fick ungefär den känslan igår, men det kan inte ha tagit sig igår då ÄL är först på torsdag! Men vi får se helt enkelt. :) Hoppas att det är en graviditet på g för dig :)



     

  • Minime86

    Men, jag blir ju galen! Här har man liksom myst på Lördag, söndag och måndag, sen idag 2 dagar före ägglossningen då är karln inte sugen.... så får han väl inte göra... Måste försöka få han att ändra sig :-P Han har nog ALDRIG tackat nej till sånt haha..Stackarn är helt slutkörd, inte lätta att göra barn inte haha.

  • Minime86
    Fronten skrev 2015-06-02 21:07:14 följande:
    Jag upplever att dessa barnproducerar-försök totalt förstör lusten. Under ÄL får han satsa på att skjuta så fort det går för när han börjar fundera på målet med mysstunden så vill kanonen liksom inte vara med merSkäms. Långmysningarna får bli där emellan om man nu har lust till det efter ÄL-veckan Flört
    Ja s kan det ju vara. Men jag lyckades, vi fick allt till det ikväll igen ;)
    hihi..


  • Minime86

    Mamma till två gullegrisar: Ja eller hur, vi känner våra karlar o vet vilka knappar man ska trycka på :) Ja jag kommer nog göra ett test den 14:e

  • Minime86

    Jag har precis gjort mitt första äL test någonsin, nu började jag på dag 13 egentligen skulle man börja på dag 11. Jag ska alltså ha ÄL imorgon och jag såg möjligtvis ett jätte jätte jätte svagt streck på ÄL testet:/ känns ju sådär :(

  • Minime86
    Mamma till två gullegrisar skrev 2015-06-03 19:13:56 följande:

    Varför känns det sådär? Det är väl bra att det syns streck? Plus att ni har ju myst till det i några dagar nu. Har aldrig använt älstickor så vet ej hur dom funkar. .


    det är väl mer för att risken är att jag inbillar mig strecket, för det var så otroligt svagt! Men men hoppas att han orkar mysa till det ikväll med o så testar jag med ett ÄL test även imorgon. Jag har heller aldrig använt ÄL test, köpte de mest för att det kunde va kul o testa, mem börjar ångra mig...
  • Minime86

    Idag blev det ett liite tydligare streck på ÄL testet ( men har hört att det ska vara lika starkt som kontrollstrecket för att det ska vara dags för ÄL så antagligen är ÄL lite sen denna gång.

    Visst är det ett litet streck?

  • Minime86

    Idag blev det ett liite tydligare streck på ÄL testet ( men har hört att det ska vara lika starkt som kontrollstrecket för att det ska vara dags för ÄL så antagligen är ÄL lite sen denna gång.

    Visst är det ett litet streck?

  • Minime86




    Här är ÄL testet från igår, det andra strecket är så svagt så man måste hålla i rätt vinkel för att s det.



    Här är det jag gjorde idag :) Det är liiite starkare, hoppas på ÄL under helgen. Då jag har grymma ÄL smärtor i mage och i höger bröst som jag alltid får.
  • Minime86

    Haha undra varför det kom två extra bilder högst upp för :-P


    aja ni ser förklaringarna till de två nedre bilderna :)

  • Minime86

    ÄL testet idag är lite starkare :) Så kanske att ÄL är på G då :)

    Såhär såg det ut idag



    Så kanske ÄL är pågång i all fall då :)

  • Minime86

    Kunde inte låta bli, tog ett ÄL test ikväll också, ännu starkare var det, så jag gissar på att det blir fullt utslag imorgon (hoppas hoppas), så nu har vi myst till det ikväll igen ;)
    Men det är ju denna eviga väntan!


    Hur går det för er andra?

  • Minime86
    Fsake skrev 2015-06-06 00:26:00 följande:

    Ser verkligen ut att vara på G snart! Härligt!

    Jag är på äl+ 6 idag och väntan på bim går ganska fort ändå :) testar kanske bim-2,3 :) får se hur jag känner mig :)


    Jag tror det, och såhär såg testet ut igår kväll :)



    Svårt att få med hur starkt det faktiskt var, men ska testa igen runt lunch idag så får vi se :)
Svar på tråden Äntligen bestämt oss för att försöka få en trea!