• Hadraniel

    hjälp..

    Det hänger väl rätt mycket på om du har några bevis för ert "avtal" gällande detta eller ej. Har du inget som styrker det du säger lär det ju inte finnas så mycket att göra mer än att förlita dig på hans välvilja.

    Men handlar det om så stora summor att du verkligen tycker att det är värt att inleda en rättsprocess om det hela?

  • Hadraniel
    Surprise skrev 2015-05-18 18:42:24 följande:
    När vi har skrivit om det på sms så har han typ "bekräftat" skulden eller vad man ska säg, mer bevis har jag nog inte, tyvärr.. Vad innebär rättsprocess?
    Med rättsprocess menar jag att du försöker få tillbaka pengarna genom att göra det hela till ett ärende som en domstol avgör utifrån lagen. Rätt så bökigt och tidskrävande oftast samt kan ju även kosta en hel del i rättegångskostnader för advokat och dylikt så handlar det inte om några större summor är det väl knappast värt besväret att gå den vägen.
Svar på tråden hjälp..