har tappat hoppet om barn!
Nu ska jag vara väldigt uppriktig. Jag tror att barn är extremt överskattat, åtminstone i Sverige! Jag är själv ytterst till om jag ska skaffa barn. Nackdelar:
1. Förlust av extremt mycket och värdefull tid.
2. Mycket kostnader.
Och då är det förutsatt att man få ett normalt barn. Får man en unge med en diagnos som exempelvis autism, adhd eller något annat så blir det 5 gånger mer jobb och slit. Ha även i beräkning att du bor i Sverige, vilket gör att du med stor sannolikhet hamnar i en framtida vårdnadstvist, vilket är extremt roligt! När du sedan på ålderns höst förväntar di hjälp från dina barn, då bor de förmodligen i andra städer och du får klara dig själv mestadels.
Bättra att investera i dig själv, lev dit liv till fullo. Köp en motorcykel istället, lev loppan.. Unna dig själv tid som gör att du verkligen få ut något av livet.