• Dasha

    Tycker så jävla synd om decemberbarn!

    Hsr inte läst alla inlägg, bara ett par sidor i början.

    jag tycker att det är ganska orättvisst när barnen börjar förskoleklass/skolan, då det är lika krav på alla barn, men EGENTLIGEN är barnet som född i december ett år YNGRE, än andra barn.

    därför kan det kännas att de är sämre utvecklade än andra barn i klassen/förskolegruppen.

    sedan finns det MÅNGA positiva och negativa nyanser i alla månader.

  • Dasha
    SomEnBlommaiEnSkog skrev 2015-05-23 11:45:31 följande:
    Jag vet inte hur långt man kommit i detta i Sverige. Men i England, där jag bor sedan 15 år, så anpassas skolgången efter varje elevs individuella kunskaper och färdigheter. Alla går med sin respektive årskull, men samtliga lektioner är individanpassade - oavsett när på året man är född.
    fast visst är det lite tråkigare när t.ex. alla andra i klassen kan läsa sedan ett år tillbaka, och ett decemberbarn har precis nått den ålder.

    eller t.ex. att andra klasskompisar är mognare, de skämtar på ett annat sätt, förstår  detaljer i filmer på ett annat sätt. Löser konflikter på ett bättre rutinerat sätt.

    jag pratar inte om min erfarenhet, men en kompis funderade på att vänta ett år med förskoleklassen, för att hennes barn är född i december.
Svar på tråden Tycker så jävla synd om decemberbarn!