Inlägg från: Rataxes |Visa alla inlägg
  • Rataxes

    Nazismen påväg att dö ut?

    Proletariatets diktatur, det tusenåriga riket och kalifatet lockar folk.
    Hur Fan kan folk gå på det hela?
    Och om nu folk är så lättpåverkade, varför har inte nattväktarstaten samma lockelse?
    Till skillnad från våldsideologierna så bygger den på att alla har lika rättigheter och att våld/tvång ska bannlysas. Ideologin är också ganska tydligt definierad och möjlighet till tolkning liten. Dessutom har liberalismen ett grymt track record tillskillnad från de andra lärorna.


    Svarar sällan anonyma, definitivt inte anonymt vänsterslödder.
  • Rataxes
    athanatos skrev 2015-05-27 21:17:45 följande:
    Liberaler har alltid varit så sjukt dåliga på att sälja iden om nattväktarstaten, egentligen tror inte ens de vill sprida sin politik utan är nöjda med att sitta i mindre grupper och diskutera vad som är liberalt eller ej.
    Men iden om nattväktarstaten är nog ganska svårsåld, om man lyssnar på det för vad det är och bortser från flummet så blir det ganska trist. Dom flesta vet nog att dom hade varit stora förlorare i en nattväktarstat.
    nazism islamism och kommunism verkar locka mer. Man får väl anta att det är krig och folkmord som attraherar.
    Svarar sällan anonyma, definitivt inte anonymt vänsterslödder.
  • Rataxes
    athanatos skrev 2015-05-28 13:23:41 följande:
    Men medelsvensson tillhör ju målgruppen för båda kommunism och nationalsocialism. Den grupp man satsar på och ger utdelning till. Det är väl inte så konstigt egentligen? De som tjänar på en nattväktarstat är ju betydligt färre.
    familjenstyg skrev 2015-05-31 02:46:38 följande:
    Både nazism och kommunism lockar nog mer eftersom de, trotts sina brister, har större potential att leda till ett fungerande samhälle än vad en nattväktarstat har.

    Fårskocken har ju fått det med modersmjölken att de enda som kan leverera välfärd är Staten. Försök inte med någonting själva.


    Svarar sällan anonyma, definitivt inte anonymt vänsterslödder.
Svar på tråden Nazismen påväg att dö ut?